Plasmaferees

Plasmaferees on raviprotseduur, mille käigus eraldatakse verest kuni 25% ringlevast plasmast. Selle eesmärgiks on vähendada vereplasmas sisal¬duvate ja haigust põhjustavate ainete (nt autoantikehade, immuunkomplekside jt) hulka organismis.

Vere punalibled, valgelibled ja teised vere rakuelemendid kantakse inimesele protseduuri käigus tagasi.

Plasmafereesi protseduure teostatakse tavaliselt ravikuurina: 3-5 protseduuri 1-7 päeva pikkuste intervallidega. Üks protse­duur kestab keskmiselt 2,5-3 tundi.

Protseduuri näidustused

Plasmafereesi protseduur on üks võimalikke ravimeetodeid mõningate reumaatiliste haiguste, närvihaiguste, neeruhaiguste ja muude haiguste korral. Igal konkreetsel juhul otsustab plasmafereesi vajaduse üle arst.

Enne protseduuri

Plasmaferees tehakse tavaliselt päevaravina. See tähendab, et Te tulete haiglasse ainult protseduuri teostamiseks ja jälgimi­seks ning pärast protseduuri lubatakse Teid samal päeval koju.

Enne protseduuri küsib arst Teie käest, kas olete protseduuriga nõus, ja palub Teil kinnitada seda allkirjaga dokumendil "Patsiendi nõusolek".

Plasmafereesi ei tehta, kui Teil on mõni äge infektsioonhaigus.

Plasmafereesi protseduurile tulles pöörake palun tähelepanu järgnevale

  • Enne protseduurile tulekut palutakseTeil kindlasti süüa ja juua, sest siis talute paremini protseduuri käigus tekkivat ajutist organismi vedelikukadu. Parimaks joogiks on mineraalvesi ja taimeteed.
  • Plasmaferees ei esita ravimite võtmisele piiranguid, seega järgige igapäevast ravimite võtmise skeemi, mis arst Teile on määranud.
  • Pange selga mugavad riided, mis võimaldavad Teil end protseduuril hästi tunda. Pidage silmas, et käsivart oleks võimalik veresoone punkteerimiseks kergesti riietest vabastada.
  • Soovitatav on võtta kaasa pudeliga vett või mahla, et vajadusel janu kustutada.
  • Võtke kaasa vahetusjalatsid. Välisriided ja -jalatsid saate jätta haigla riietehoidu.
  • Enne protseduuri on soovitatav tühjendada põis, sest prot­seduur kestab pikka aega.

Kui Teil on esinenud talumatust mingi ravimi suhtes või Te tarvitate vere hüübimist mõjutavaid ravimeid (nt Marevan, Aspirin vms), teavitage sellest kindlasti oma raviarsti ja protseduuri teostavat õde.

Protseduuri käik

Plasmaferees viiakse läbi nii, et Te olete lamavas asendis. Protseduuri teostamiseks punkteerib õde Teie küünarliige­se piirkonnas veresoone ning eemaldab ca 300-350 ml verd. Eraldatud täisveri tsentrifuugitakse ning sellest eraldatakse vereplasma. „Puhastatud" veri - vere punalibled, valgelibled ja teised vere rakuelemendid - kantakse Teile protseduuri käigus hiljem tagasi. Eraldatud vereplasma hulk asendatakse vajadusel füsioloogilise soolalahuse infusioonivedelikuga.

Plasmaferees ei ole valulik protseduur, küll aga võite veeni punkteerimise käigus tunda punkteerimiskohas kerget ebamu­gavustunnet ja vähest valulikkust. Protseduuri lõppedes eemal­datakse veresoonest nõel või veenikanüül ning fikseeritakse punktsioonikoht rõhksidemega.

Pärast protseduuri

  • Pärast plasmafereesi protseduuri võite Te tunda kerget väsi­must või nõrkust, vahel kerget peavalu ning harvadel juhtudel ka iiveldust. Et protseduuri järel paremini taastuda, varuge endale veel umbes tund aega puhkamiseks enne kojumine­kut.
  • Ärge eemaldage punktsioonikohale asetatud rõhksidet enne 2-3 tunni möödumist protseduuri lõpust, et vältida veritsuse (hematoomi) teket.
  • Kogu plasmafereesi ravikuuri jooksul on soovitatav juua päevas vähemalt 1-1,5 liitrit vett ja süüa rohkem valgurikkaid toiduaineid (kohupiima, liha, juustu), sest protseduuri käigus kaotab organism mõningal määral valke.
  • Kui märkate pärast protseduuri enda enesetundes või tervis­likus seisundis mingeid häirivaid muutusi (nt jalgade turset), siis teavitage sellest oma raviarsti või plasmafereesi tegevat õde.

Kui Teil tekib plasmafereesi kohta veel küsimusi, annab Teile lisateavet raviarst või protseduuri tegev õde.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn

Infotelefon: 666 1900

Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 30. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

 

Äripäev
30. May 2016, 12:19

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi