Luukoedoonorlus

Patsiendil, kelle tehakse puusaliigese endoproteesimine, on võimalik annetada operatsiooni käigus eemaldatav osa reieluust teistele patsientidele ortopeediliste protseduuride tegemiseks.

Luukude on tänapäeval veretoodete järel enim siiratud kude maailmas. 

Igal aastal tehakse umbes 2,2 miljonit ortopeedilist protseduuri, kus on vaja kasutada patsiendi enda või doonorilt saadud luukude. Doonori luukude on võimalik saada nii elus- kui ka surnud doonorilt. Enam kasutatakse elusdoonorilt endoproteesimise käigus eemaldatud reieluupead.

Reieluupea annetamine

Puusaliigese endoproteesimise (puusaliigese asendamine kunstliigese ehk endoproteesiga) käigus eemaldatakse ülemine osa reieluust, mida nimetatakse reieluupeaks ja mis on kujult ümmargune. See on operatsiooni jääde, mis tavaliselt läheb hävitamisele. Nüüd on Teil aga võimalik annetada see teistele patsientidele ortopeediliste protseduuride tegemiseks.

Reieluupea annetamine on vabatahtlik. Selle eest tasu Teile ei maksta. Reieluupea eemaldamine toimub Teie plaanilise operatsiooni käigus, seetõttu ei kahjusta annetamine kuidagi Teie tervist.

Kuidas on Teie annetusest abi?

Doonori luukude kasutatakse igapäevases praktikas peamiselt luudefektide täitmiseks luumurdude ja seljaoperatsioonide korral, eriti hõrenenud ehk osteoporootilise luu puhul, samuti luukasvajate eemaldamisel luukoe asendamiseks ning luu­defektide täitmiseks puusa-ja põlveliigese endoproteesimisel.

Luukoe siirdamise korral ei pea doonori ja retsipiendi ehk saaja kude omavahel kokku sobima. Retsipiendile siiratud luukude ei kasva, kuid võib soodustada tema luukasvu, kui retsipiendil on luukoe vähesus.

Kes võivad reieluupead annetada?

Reieluupea doonoriks saab potentsiaalselt olla iga patsient, kellelt eemaldatakse liigesevahetuse käigus reieluupea.

Te ei sobi reieluupea doonoriks, kui:

  • tarvitate või olete kunagi tarvitanud ebaseaduslikult narkootilisi aineid;
  • Teile on siiratud kudesid või elundeid;
  • Teile on viimase 12 kuu jooksul tehtud vereülekandeid;
  • olete lasknud tätoveerida või augustada oma keha viimase 12 kuu jooksul;
  • Teil on viimase 12 kuu jooksul olnud seksuaalpartner, kellel võib esineda HIV-, leukeemia tekitaja HTLV või hepatiidikandlus või kes süstib narkootilisi aineid;
  • olete HIV, HTLV, B-ja/või C-hepatiidi viiruse, süüfilise tekitaja kandja;
  • Teil on või on olnud pahaloomuline kasvaja.

Kui Te olete nõus annetama oma reieluupea, siis on vaja enne puusaliigese endoproteesimist täita doonori tervise-ankeet ja allkirjastada vastav nõusolekuvorm. Teilt võetakse ka lisavereproov, mis saadetakse laborisse analüüsimiseks.

Laboris kontrollitakse, et Teie veres ei ole järgmisi krooniliste haiguste tekitajaid: B- ja C-hepatiidi viirus, HIV ja süüfilise tekitaja.

Pärast reieluupea eemaldamist võetakse sellelt mikrobio­loogilised proovid.

Täpsemat infot reieluupea annetamise kohta küsige palun oma raviarstilt, kes otsustab, kas Te sobite doonoriks või mitte.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn

Infotelefon: 666 1900

Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 30. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
30. May 2016, 13:06

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi