Lu-DOTATATE-ravi

Lu-DOTATATE-ravi toimib kasvajakoele, kus tahes see kehas asub, võimaldades ühtaegu ravida nii kasvajat kui ka selle siirdeid. Lu-DOTATATE-ravi tehakse nelja või enama ravikuurina kahe-kolmekuuliste vahedega.

177Lu-DOTATATE-ravile määrab (ravim preparaat luteetsium(177Lu)-DOTA-Tyr3-oktreotaat) Teid raviarst, kes ise registreerib Teid raviprotseduurile. Raviarsti saatekiri raviprotseduuri tegemiseks on kohustuslik. 177Lu-DOTATATE-ravi tehakse Ida-Tallinna Keskhaigla (Ravi tn 18) A-korpuses asuvas nukleaarmeditsiinikeskuses. Kui Te soovite 177Lu-DOTATATE-ravi kohta infot või tekib Teil ravile tuleku kohta küsimusi, palume helistada keskuse sekretärile telefonil 620 7189.

Üks onkoloogiliste haiguste tavapäraseid ravimeetodeid on kiiritusravi, kus kasutatakse väliseid kiirgusallikaid. Kasvajakudet on võimalik mõjutada kiirgusega ka seespidiselt, kasutades erinevaid radioaktiivseid isotoope, sh 177Lu-d. 177Lu-DOTATATE-ravi toimib kasvajakoele, kus tahes see kehas asub, võimaldades ühtaegu ravida nii kasvajat kui ka selle siirdeid. 177Lu-DOTATATE-ravi tehakse nelja või enama ravikuurina kahe-kolmekuuliste vahedega.

Ravi näidustused ja vastunäidustused

177Lu-DOTATATE-ravi on näidustatud neuroendokriinse päritoluga kasvajate ravis. Ravi tehakse patsientidele, kellel on varem kasvaja algkolle eemaldatud, aga analüüsid viitavad selle taastekkele, või patsientidele, keda ei ole võimalik radikaalselt opereerida haiguse leviku tõttu keha eri paikmetesse.

177Lu-DOTATATE-ravi on vastunäidustatud raseduse ja rinnaga toitmise ajal, neerupuudulikkuse ja vereloome häirete korral. Samuti ei sobi ravi raske maksafunktsiooni-häirega ja raske südamehaigusega patsientidele. Juhul kui patsiendi kliiniline seisund halveneb, võidakse alustatud ravi katkestada.

Ettevalmistus ravile tulekuks

Ravimpreparaat 177Lu-DOTATATE kogunemist kehas mõjutab varasem ravi somatostatiini analoogidega. Seetõttu on vaja enne 177Lu-DOTATATE-ravi protseduuri katkestada Teie senine ravi somatostatiini analoogidega. Ravivaba perioodi pikkuse määrab Teile raviarst, kuid võimaluse korral tehakse 177Lu-DOTATATE-ravi vahetult enne järjekordset somatostatiini analoogi manustamist.

Lisaks tuleb enne 177Lu-DOTATATE-ravi teha vereanalüüsid, ka need määrab Teile raviarst.

Ravile tulles peate olema 4-6 tundi söömata, kuid juba raviprotseduuri päeva hommikust alates peate jooma 1-1,5 liitrit vett. Umbes 0,5 tundi enne ravimpreparaadi 177Lu-DOTATATE manustamist alustatakse ettevalmistavat ravi aminohapete lahuse ülekandega veeni - see on vajalik neerude kaitseks liigse kiirguse eest. Iivelduse vastu tehakse suukaudset või veenisisest ennetusravi.

Lu-DOTATATE-ravi käik

Raviprotseduur tehakse nukleaarmeditsiinikeskuse spetsiaalses varjestatud ühekohalises ravipalatis. Ravimpreparaat 177Lu-DOTATATE manustatakse Teile veeni 15 minuti jooksul, millele paari tunni jooksul järgneb neere kaitsva aminohapete lahuse manustamine. Raviprotseduuri eel, ajal ja järel jälgitakse regulaarselt Teie südame löögisagedust ning vererõhku. Enne raviprotseduuri ja pärast ravimpreparaadi manustamist on soovitatav rohke vedeliku tarbimine (2-3 liitrit päevas) nii neerude kaitsmiseks kui ka kehas seondumata ravimpreparaadi väljutamiseks. 177Lu-DOTATATE-ravi vältel viibite Te haiglas vähemalt ühe ööpäeva. Selle aja jooksul tehakse gammakaameraga korduvalt salvestusi Teie kehast, et hinnata ravimpreparaadi 177Lu-DOTATATE jaotumist Teie organismis. Ravikuuri lõppedes võite haiglast lahkuda ning jätkata harjumuspärast elu. Gammakaamera salvestusele tuleb Teil tulla ka raviprotseduurijärgsel kolmandal ja seitsmendal päeval. 

Selleks lepib Teiega aja kokku nukleaarmeditsiinikeskuse personal.

Ravi järel võite tunda nõrkust, iiveldust ning valude tugevnemist. Nende sümptomite leevendamiseks kasutage valuvaigisteid või pöörduge oma raviarsti poole.

Ravi järel püsib ravimpreparaat 177Lu-DOTATATE veel kuu aega Teie kehas. Kuna see fikseeritakse piiripunktides ja lennujaamades, antakse Teile Eestist väljareisimise puhuks nukleaarmeditsiinikeskusest lahkudes kaasa kirjalik dokument manustatud ravimpreparaadi kohta.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn

Infotelefon: 666 1900

Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 30. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
30. May 2016, 11:08

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi