Hemorroidektoomia ehk hemorroidide eemaldamise operatsioon

Tagasihoidlikud ja tüsistumata hemorroidid ei vaja üldjuhul operatiivset ravi, kuid kui konservatiivne ravi ei anna tulemust või on tegemist tüsistustega, siis parimaks lahenduseks on operatsioon.

Operatsiooni käigus eemaldab kirurg ükshaaval hemorroidid, eelnevalt õmmeldes ehk ligeerides sinna suunduvad veresooned. Operatsioon toimub üldjuhul spinaalanesteesias (nn seljasüstiga) või üldanesteesias.

Vajalik võib olla ka suuremate seesmiste hemorroidide või nendega kaasneva limaskesta väljalanguse puhul spetsiaalse aparaadiga ehk stapleriga operatsiooni tegemine.

Operatsiooni järel

Operatsioonijärgselt jäetakse pärasoolde marlitampoon salviga, mis eemaldub sealt järgmistel päevadel loomulikul teel. Postoperatiivselt võib valu olla küllaltki tugev, mille tõttu Te vajate valuvaigisteid. Iga kord kui Teil kõht peale operatsiooni läbi käib, tuleb pärasoole piirkond veega puhtaks pesta (istevann või dušš). Kui Teil on probleeme kõhukinnisusega, siis võite Te vajada kõhulahtisteid. Te võite tunda valulikkust istumisel või soole tühjendamisel ja sellega võib kaasneda vähene vere eritus operatsiooni piirkonnast, gaaside peetus ning ebamugavus soole tühjendamisel. Nimetatud nähud võivad avalduda kuni lõpliku paranemiseni, mis võib võtta kuni mitu kuud.

Tüsistused

Kuigi komplikatsioone esineb harva, võib siiski esineda operatsioonojärgselt tugevamat verejooksu, gaaside ja/või roojapidamatust.

NB! Ka peale operatsiooni on võimalik hemorroidide retsidiveerumine ehk taasteke.

Taastumine

Operatsiooniks tuleb üldjuhul haiglasse tulla eelmisel päeval ning haiglast lahkuda peale esimest roojamist. Hemorroidektoomia järgselt ei ole vaja niite eemaldada. Paranemist soodustab kehatemperatuurile vastava veega istevannide tegemine kuni tervenemiseni. Parima tulemuse saavutamiseks tuleb füüsilist tööd piirata kahe kuu vältel.

Oluline on vältida kõhukinnisust. Vajadusel tarvitada lahtisteid.

Koostaja: Kirurgiakliinik, kirurg dr Ave Aava

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
30. May 2016, 13:44

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi