Enteroviirus

Enteroviiruste haigustekitajad on väga vastupidavad, säilitades ka väliskeskkonnas pikka aega eluvõime. Enteroviirusnakkused on maailmas laialt levinud ja need võivad põhjustada puhanguid.

Sagedamini haigestuvad lapsed, noorukid ja nooremad täiskasvanud. Enteroviirusnakkused levivad maist septembrini.

Haigustekitaja

Enteroviirused kuuluvad pikornaviiruste sugukonda, enteroviiruste perekonda. Enteroviiruste perekonda kuuluvad ECHO-, Coxsackie A- ja 5-viirused, polioviirused ning muud enteroviirused.

Enteroviirused võivad pikemat aega säilitada eluvõime väliskeskkonnas, sh vees või niiskes pinnases.

Nakkusallikaks on haige või haigusnähtudeta inimene. Enteroviirused levivad fekaal-oraalsel teel, s.t nakatunud inimese väljaheitest kätele ja kätelt suhu ning viirustega saastunud vee ja toitudega või harvem piisknakkuse teel õhu kaudu. Ka pärast haigusnähtude kadumist võivad haigustekitajad erituda seedetrakti kaudu mõne nädala jooksul.

Haigusnähud

Sageli kulgeb enteroviirusnakkus haigusnähtudeta või kergete gripisarnaste nähtudega. Nakkus võib kliiniliselt avalduda järgmiste haigusvormidena: herpangiin, konjunktiviit, stomatiit, kõhulahtisus, HFM (hand-foot-and-mouth disease), raskematel juhtudel entsefaliit või meningiit. Sageli kulgeb haigus raskelt vastsündinutel ja immuunpuudulikkusega inimestel.

Enteroviirusmeningiidi peiteperiood kestab kuni 10 päeva. Haigusnähtudeks on palavikutõus, tugev peavalu, oksendamine, kuklakangestus, valguskartus, lööve. Haigus kestab 7 kuni 10 päeva ja lõppeb üldjuhul paranemisega. Spetsiifiline ravi puudub.

Ennetamine

Haigestumise vältimiseks tuleb täita hügieeninõudeid, eeskätt pesta hoolikalt käsi vee ja seebiga pärast tualeti kasutamist ja enne söömist. Käte desinfitseerimiseks võib kasutada selleks ettenähtud desinfitseerimisvahendeid. Kodus mitte kasutada haigega ühiseid käterätikuid, nõusid, söögiriistu või muid haige poolt kasutatavaid esemeid ning puhastada tualettruumi desinfitseerivate ainetega. Kui haigestunu on laps, anda talle haiguse ajal mängimiseks ainult kergesti pestavaid mänguasju. Mänguasju tuleks pesta võimalikult sageli, hoiduda pehmete või karvaste mänguasjade kasutamisest.

Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku pediaatri Kristiine Pruudeli kommentaar:

Seda nakkushaigust on viite gruppi, edasi kandub see kas fekaalide või suu kaudu. Need viirused eelistavad meessugu, levivad suvel ja varasügisel, kuni 80% on asümptomaatiline infektsioon. Enteroviiruse lööbed võivad esineda koos väga paljude haigustega (näit meningiit) või olla omaette. Annab ka erinevaid variante löövet, meie regioonis käsi-jalg-suu haigus.

Äripäev
30. May 2016, 15:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi