Antikoagulatsioonravi ehk hüübimisvastane ravi

Antikoagulatsioonravi kasutatakse selleks, et langetada vere loomulikku hüübivust ja hoiavad ära trombide tekkimine. Eesmärk on ennetada selliste haiguste nagu gangreen, insult, infarkt, süvaveenide tromboos või kopsuarteri trombemboolia tekkimist.

Tervel inimesel veri südames ja veresoontes ei hüübi. Hüübimisprotsessi võib vallandada vere kokkupuude võõrmaterjaliga, näiteks veresoone- või südameproteesiga. Samuti võib vere hüübimist põhjustada kõrvalekalle organismi talituses.

Hüübimisel tekkinud trombid ummistavad veresooni, opereeritutel veresoone proteese. Ummistus põhjustab elutähtsate organite vereringe häireid, samuti pöördumatuid kahjustusi.Trombid arterites põhjustavad gangreeni, insulti või infarkti. Trombid veenides põhjustavad süvaveenide tromboosi ja kopsuarteri trombembooliat. Trombimasside kogunemine südame klapiproteesile võib häirida klapiproteesi funktsiooni kuni täieliku kinnikiilumiseni.

Antikoagulandid, nt Warfarin (Marevan), on ravimid, mis langetavad vere loomulikku hüübivust ja hoiavad ära trombide tekkimise.

Antikoagulante kasutatakse:
• süvaveenide tromboosi ja kopsuarteri trombemboolia ennetamiseks ja raviks;
• korduva südamelihase infarkti ja infarktijärgsete trombembooliliste tüsistuste (insult või süsteemne trombembolism) ennetamiseks;
• kodade fibrillatsiooni, südame klapihaiguste või klapiproteesi olemasolul trombemboolia ennetamiseks.

Antikoagulatsioonravi võib olla tähtajaline või eluaegne. Ravimi annused on individuaalsed, mis selgitatakse välja vereanalüüside põhjal. Warfarini toimet hüübimisele hinnatakse analüüsiga, mida rahvusvaheliselt tähistatakse lühendiga INR (International Normalized Radio). Kui inimene Warfarini ei võta, on tema INR umbes 1. Warfarini võtmisel hakkab INR suurenema. Mida suurem on INR, seda aeglasemalt hüübivam (vedelam) on veri. Warfarini toime on optimaalne, kui INR on vahemikus 2–3. Kui INR on väiksem kui 2, siis on Warfarini toime ebapiisav ja raviarst suurendab tavaliselt veidi ravimi annust. Kui INR on suurem kui 3, on vere loomulik hüübimine liiga pärsitud ja suureneb veritsuste risk – sellisel juhul Warfarini annust vähendatakse. Patsiendid muretsevad mõnikord, kui INR-i vajaliku taseme saavutamiseks vajatakse suuri Warfarini annuseid. Ärevuseks pole põhjust – inimeste hüübesüsteemid ja Warfarini mõju ongi individuaalsed. Vere hüübivust kontrollitakse keskmiselt kord kuus, vajadusel sagedamini.

Koostoime teiste ravimitega

Antikoagulatsioonravi määramisel teavitage raviarsti kõikidest tarvitatavatest ravimitest (valuvaigistid, antibiootikumid, looduslikud preparaadid), kuna need võivad antikoagulantide toimet mõjutada. Samuti teavitage edaspidi kõiki arste, et Teile on määratud antikoagulantravi. Warfarini mõju tugevdavad aspiriin, tsimetidiin, gripivaktsiin, mõned antibiootikumid ja vitamiinid, simvastatiin, steroidhormoonid jm. Warfarini mõju nõrgestavad barbituraadid, tsüklosporiin, merkaptopuriin, spironolaktoon, C-vitamiin jm. Kui mõni ravim mõjutab Warfarini toimet, on see tavaliselt ravimi omaduste kokkuvõttes ka nimetatud.

Uute ravimite kasutamise alustamisel ja varem määratud ravimite võtmise katkestamisel konsulteerige eelnevalt raviarstiga. Muutused teiste ravimite kasutamises võivad mõjutada Warfarini toimet ja seetõttu võite vajada sagedasemat vereanalüüsi hüübimise kontrollimiseks. Kui vajate valuvaigisteid, siis pidage eelnevalt nõu raviarstiga. Enamikku retseptita müüdavaid valuvaigisteid ei tohi kasutada koos Warfariniga. Ajutiseks valu ja palaviku leevenduseks võib kasutada ainult paratsetamooli sisaldavaid ravimeid, mille koostoime Warfariniga avaldub alles pärast 1–2 nädalast katkematut paratsetamooli kasutamist.

Samuti pidage arstiga nõu, kui soovite kasutada mõnda taimset preparaati. Warfarini toimet võivad tugevdavada Ginkgo (Ginkgo biloba), küüslauk (Allium sativum), dong quai preparaat (Angelica sinensis), papaia (Carica papaya) ja danshen (Salvia miltiorrhiza). Warfarini toimet võivad nõrgestada liht-naistepuna (Hypericum perforatum) ja ženšenn (Panax spp). Kui Te võtate Warfarini, siis ei tohi nende taimsete toodetega ravi alustada ega lõpetada enne arstiga konsulteerimist. Taimsete toodete täpne koostis on üldjuhul teadmata ja koostoimed Warfariniga kontrollimata, seetõttu on soovitatav erinevate taimsete toidulisandite jms kasutamist antikoagulatsioonravi ajal pigem vältida.

Ravi raseduse ajal

Kui Te olete rase, siis võib Warfarini kasutamine kahjustada loodet. Preparaat on mittesoovitav kogu raseduse vältel, absoluutselt vastunäidustatud raseduse 6.–12. nädalal ja kolmanda trimestri teisest poolest alates. Seetõttu tuleb hoolikalt mõelda, kas ravimist saadav kasu emale kaalub üle võimaliku riski lootele. Enne raseduse planeerimist konsulteerige kindlasti raviarstiga.

Toidusedeli mõju antikoagulatsioonravile

Paljud taimed (eriti rohelist värvi) sisaldavad rohkelt K-vitamiini, mis omakorda mõjutab Warfarini ravi tasakaalu. Seetõttu peaks K-vitamiini tarbimine olema võimalikult stabiilne ning tuleks vältida äkilisi toitumisharjumuste muutusi. Rohkelt sisaldavad K-vitamiini teepuu lehed (NB! kuumas vees tõmmanud tee on lubatud), rebasheina (amaranti) lehed, avokaado, brokkoli, brüsseli kapsas, canola õli, endiiv, herned, tuumkõrvits, peakapsas, kiivi, kurgikoor (NB! lubatud on kooritud kurk), koriander, lehtkapsas, lehtsalat, naerilehed, piparmündi lehed, oliivõli, spargelkapsas, petersell, spinat, pistaatsiapähklid, roheline sibul, spirulina (“sini-rohevetikas”), murulauk, lillkapsas, rapsiõli, lehtsinep, sojaoad, sojaõli ja ürt-allikkress. Neid toiduaineid tuleks tarvitada mõõdukas ja ühtlases koguses.

Võimalikud kõrvaltoimed

• Veritsus – tavalisemad on nahaalused verevalandused, igemete veritsemine, kusiveresus ja vererohke menstruatsioon, raskemal juhul võib esineda seedetrakti verejooks või ajuverevalandus.
• Kõhulahtisus, iiveldus ja oksendamine
• Juuste hõrenemine
• Nahamuutused
Kõrvaltoimete esinemisel pidage nõu raviarstiga, kes vajadusel korrigeerib raviskeemi.

Ravimi võtmine

Võtke Warfarini täpselt arsti ettekirjutuse kohaselt. Ravi Warfariniga nõuab regulaarset vere hüübimise laboratoorset kontrolli, mille alusel määratakse/korrigeeritakse Teie raviskeemi. Ravimiannused määrab arst Teile individuaalselt, kusjuures päevased annused võivad erineda. Warfarini võetakse üks kord päevas (ka sellisel juhul, kui vajaminev annus on suur ja tablette mitu). Kui Teile on jäänud midagi ebaselgeks, siis pidage nõu arsti või apteekriga.

Võtke viivitamatult ühendust oma arstiga kui Warfarini tarvitamisel tekib:
• nahal siniseid plekke varasemast sagedamini;
• nina- või igemete veritsus;
• punane uriin ehk kusiveresus;
• must või verine väljaheide;
• veriokse;
• tavalisest pikaajalisem või vererohkem menstruatsioon.

Sellised nähud võivad viidata liiga suurele Warfarini annusele ning juba käigusolevale veritsusele. Kui koheselt ei õnnestu raviarstiga konsulteerida, tuleks pöörduda lähima haigla erakorralise meditsiini osakonda, kus saab kiirelt vereanalüüsi kontrollida, veritsusriski hinnata ja vajadusel ravi korraldada.

Üleannustamine

Kui Te võtsite kogemata ettekirjutatust suurema annuse Warfarini, siis võtke ühendust raviarstiga või haiglaga. Ärge võtke kahekordset annust ega kahte annust järjestikku. Eksituste vältimiseks on soovitav võtmiskorrad ja annused märkida jälgimiskaardile. Kui Te unustasite ühe ravimannuse ja veel ei ole järgmise annuse võtmise aeg, võtke võtmata annus esimesel võimalusel. Kui on juba järgmise annuse võtmise aeg, siis jätke ununenud annus võtmata ja märkige unustatud annus oma ravikaardile. Kui olete unustanud võtta rohkem kui ühe ravimannuse, siis informeerige sellest raviarsti.

Warfarini säilitatakse temperatuuril kuni 25°C, laste eest varjatud ja kättesaamatus kohas. Ärge tarvitage karbile märgitud kõlblikkusaja ületanud ravimit! Küsimuste korral ning lisateabe saamiseks pöörduge palun oma raviarsti või õe poole.

Infolehe koostaja: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla 
J. Sütiste tee 19 
Infotelefon 617 1300 
www.regionaalhaigla.ee

Infomaterjal on võetud Regionaalhaigla kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

Äripäev
27. May 2016, 09:34

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi