Reieluupea annetamise infoleht

Puusaliigese asendamise operatsioonil eemaldatud reieluupea on võimalik annetada, et seda saaks kasutada teiste patsientide raviks. Annetamine ei mõjuta kuidagi puusaliigese asendamise operatsiooni, sest reieluupea tuleb nagunii eemaldada. Kui luud ei annetata, läheb see hävitamisele.

1. Puusaliigese asendamise ehk endoproteesimise operatsioonil eemaldatakse patsiendilt luu – reieluupea, et asendada see sobiva uue liigesega.

2. Tänapäeval on võimalik eemaldatud luu annetada, et kasutada seda teiste patsientide raviks. Annetamine ei mõjuta mitte mingil viisil puusaliigese asendamise operatsiooni kulgu ega tulemust, sest reieluupea tuleb nagunii eemaldada. Annetatud reieluupea säilitatakse kuni selle kasutamiseni teise patsiendi raviks. Kui luud ei annetata, hävitatakse see pärast operatsiooni.

3. Patsiendi tervise ja elustiili kohta esitatavatele küsimustele vastamise täpsus on tähtis, sest see aitab muuhulgas hoiduda ohtudest luu siirdamisel teisele patsiendile.

4. Patsiendi kui annetaja terviseandmeid hoitakse konfidentsiaalsena, arvestades doonori isikuandmete töötlemisele kehtestatud tavapärasest rangemaid konfidentsiaalsusnõudeid.

5. Teostatud terviseuuringute või reieluupea omaduste tõttu ei pruugi annetatav luu alati sobida patsiendile siirdamiseks ning sellisel juhul see hävitatakse.

6. Patsiendilt võetakse terviseuuringuteks vereproov ning teostatakse HIV, hepatiit B, hepatiit C ja süüfilise uuringud ning patsienti teavitatakse uuringute tulemustest.

Soovi korral annetada operatsioonil eemaldatav reieluupea siirdamiseks, täidetakse alloluu hankimise juhendiga kinnitatud „Puusaliigese endoproteesimise operatsioonile suunatud patsiendi nõusolek reieluupea annetamiseks ja küsitlusleht“.

Infolehe koostaja: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla 
J. Sütiste tee 19 
Infotelefon 617 1300 
www.regionaalhaigla.ee

Infomaterjal on võetud Regionaalhaigla kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

Äripäev
26. May 2016, 14:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi