Vaakumsünnitus

Vaakumekstraktsioon on sünnitusabi operatsioon, mida kasutatakse juhul, kui sünnitegevus väljutusperioodis on nõrk, emakakaela täieliku avatuse juures on lootel äge hapnikupuudus või kui pressimine on vastunäidustatud ema haiguste tõttu.

Vaakumekstraktor on seade, mille otsik kinnitub vaakumi abil sündiva lapse pea külge ning millega saab abistada loote edasiliikumist sünnitusteedes. Vaakumsünnituse abil sünnib umbes viis protsenti kõigist vastsündinutest.

Vaakumekstraktsiooni näidustused
Vaakumsünnitust kasutatakse sünnitegevuse nõrkuse korral väljutusperioodis, loote ägeda hapnikupuuduse korral emakakaela täieliku avatuse juures või siis, kui väitamine (pressimine) on vastunäidustatud (ema silmahaigused, südamehaigused). Eriolukorras kasutatakse KIWI vaakumotsikut keisrilõike ajal vajadusel pea väljutamiseks.

Vaakumekstraktsiooni teostamine
Arst asetab vaakumekstraktori otsiku sünnitaja selili asendis tupe kaudu sündiva lapse pea külge. Vaakumotsiku tõmmet rakendatakse väituse (pressi) ajal. Tavaliselt sünnib lapse pea ühe kuni kolme tõmbega. Peale lapse pea sündimist eemaldatakse otsik koheselt.

Vaakumekstraktsiooni tüsistused
Võimalik on otsiku irdumine, mille korral tuleb see uuesti asetada. Harvem tekib verimuhk lapse peanahale vaakumotsiku piirkonda, mis tavaliselt kaob iseenesest, mõnikord vajab aga eemaldamist süstla abil. Üliharva võib tüsistuseks tekkida koljusisene verevalum. Vaakumekstraktori kasutamisel võib tekkida suuremaid rebendeid pehmetes sünnitusteedes (tuperebend, eelnevalt teostatud pilustuslõike edasirebenemine).

Koostaja: Naiste- ja lastekliinik

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
24. May 2016, 11:05

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi