Kolonoskoopiline kapselendoskoopia ehk jämesoole endokapseluuring

Kolonoskoopia on jämesoole ja peensoole lõpuosa endoskoopiline uuring. Uuring on vajalik soole põletikulise haiguse diagnostika eesmärgil, kahtlusel kasvajatele, aneemia ja ebaselgete alakõhuvalude puhul.

Kolonoskoopilise kapselendoskoopia põhiliseks näidustuseks on jämesoole uuringu vajadus juhtudel, mil tavakolonoskoopia ei ole võimalik (põhiliselt anatoomiliste iseärasuste tõttu). Uuringule suunab gastroenteroloog, (üld)kirurg või pediaater, kes selgitab uuringu läbiviimise vajadust ja informeerib kapselendoskoopia ettevalmistusest.

Kapselendoskoopia vastunäidustused:

- teada olev või kahtlustatav seedetrakti sulgus või fistul;
- südamestimulaator või muu elektrooniline implantaat;
- neelamishäired;
- rasedus.

Protseduuri käik

Endoskoopiline PillCam COLON jämesoole kapsel on autonoomse energiaallikaga varustatud kapsel, mille pikkus on 31,5 mm ja diameeter 11,6 mm. Kapslis paiknevad digikaamerad, valgusallikas ja raadiosaatja. Kapsel neelatakse alla mõne lonksu veega, aktiveeritud kapsli vaateväli on pildistamisel 156 kraadi, pildistamise sagedust reguleerib kapsel ise ning see sõltub kapsli liikumiskiirusest sooles – aeglasel liikumisel teeb kapsel 4 kaadrit sekundis ja kiiremal liikumisel jämesooles kuni 35 kaadrit sekundis. Liikumine soolestikus toimub peristaltika (seedeprotsessi) abil. Efektiivne kaugus pildistamisel on 0-3 cm, väikseim nähtavalt pildistatud objekt on 0,1 mm. Saadud pildifailid kantakse elektromagnetlainetena patsiendi kõhunahale kleebitud antennelektroodide kaudu salvestajasse, mis asub patsiendil nn trakside külge kinnitatud paunas. Uuringu lõppedes laetakse videoklipp edasiseks töötluseks ja analüüsiks arvutisse. Uuring kestab umbes 5-6 tundi, maksimaalselt 8 tundi. Kapsel on ühekordse kasutusega ning väljub organismist loomulikul teel.

Kapselendoskoopiale eelneval päeval:

- jooge ainult maitsestamata ja gaasivaba vett;
- söömine ei ole lubatud;
- võtke sisse Teile määratud kõhulahtisti.

Kapselendoskoopia päeval:

- ärge määrige kõhule kehakreemi või -puudrit;
- kandke ülakehal avaraid, soovitatavalt tumedavärvilist looduslikust materjalist riideid (nt puuvillane), millest valgus läbi ei pääse. NB! Ärge kandke kõhupiirkonnas sünteetilisest materjalist riideid!
- tulge vastuvõtule täpselt kokkulepitud ajal.

Pärast PillCam COLON jämesoolekapsli allaneelamist:

- järgige väga täpselt arsti antud juhiseid;
- käige andmesalvestajaga (DataRecorder) ettevaatlikult ümber – vältige järske liigutusi ning ärge põrgake sellega millegi vastu;
- ärge eemaldage ega ühendage seadmeid lahti protseduuri ajal;
- vältige otsest päikesevalgust;
- vältige tugevaid elektromagnetvälju, nt MRT seadmeid või amatöörraadioid ajal, kui kapsel on Teie organismis, sest see võib kahjustada seedetrakti või kõhuõõnt. Kui Te pole kindel, kas kapsel on kehast väljunud, võtke enne MRT protseduurile ühendust raviarstiga, kes vajadusel määrab alakõhu röntgeni;
- tulge kokkulepitud ajal tagasi arsti vastuvõtule.
NB! Kui Teil tekib iiveldustunne, oksendamine või alakõhuvalu, võtke koheselt arstiga ühendust!

Infolehe koostaja: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla 
J. Sütiste tee 19 
Infotelefon 617 1300 
www.regionaalhaigla.ee

Infomaterjal on võetud Regionaalhaigla kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

Äripäev
24. May 2016, 16:04

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi