Stoom

Stoomiümbruse naha kahjustuste vältimiseks on oluline stoomikoti õige mõõt ja koti vahetamise piisav sagedus, et nahk püsiks puhta, kuiva ja tervena.

Stoomi eest hoolitsemine kodus

Stoomiga inimeste kõige sagedasemaks probleemiks on stoomiümbruse naha kahjustus. Liiga suure avaga kogumiskoti /plaadi kasutamisel satub eritis nahale, põhjustades ärritust. Kui kotti vahetatakse väga harva, siis nahk puutub pikka aega kokku väljaheite või uriiniga ja nahk võib stoomi ümber muutuda punaseks, valusaks, minna katki ning tekib naha põletik. Seetõttu on tähtis stoomikoti/ plaadi õige mõõt ja õige stoomikoti vahetamise sagedus, et nahk püsiks puhta, kuiva ja tervena.

Kottide suurused

Kotid on erinevad vastavalt stoomi tüübile: jämesoole stoomile/kolostoomile/ kinnised, peensoole stoomile/ileostoomile/ alt avatavad ja urostoomile vastava sulguriga kotid. On ühe -ja kaheosalised kottide süsteemid. Üheosalised kotid kleebitakse vahetult nahale, kaheosalised süsteemid koosnevad kahest osast-plaadist, mis kleebitakse vahetult nahale ja plaadile kinnitatavast kotist.

Stoomikoti vahetus

Pange vahetamiseks kõik vajalikud asjad valmis.

Eemaldage stoomilt alusplaat/kott tasakesi suunaga ülevalt alla, ühe käega nahka alla surudes, teisega ettevaatlikult kotti/plaati eemaldades. Kott visake olmeprügisse. Peske nahk stoomi ümber leige vee või spetsiaalse vahuga. Ärge kasutage stoomiümbruse naha puhastamiseks eetrit või piiritust sisaldavat ainet! Kuivatage stoomiümbruse nahk hoolikalt, ettevaatlikult nahka tupsutades. Kui nahale on jäänud liimijääke, puhastage need spetsiaalsete salvrättide abil. Laske veidi nahal kuivada ja puhastage salvrätist jäänud rasune pind veelkord kuivaks. Väga hea on lasta nahka ja stoomi õhu käes puhata 15-30 minutit, enne kui uus plaat/ kott peale panna.

Mõõtke papist näidisplaadi ehk šablooni abil stoomi suurus ja lõigake sabloonile kääridega siledaservaline stoomi suurusele vastav ava.

NB! Sama šablooni kasutage kuni stoomi suuruse muutumiseni!

Asetage šabloon väljalõigatava plaadi või üheosalise koti tagaküljele ja joonistage pliiatsiga plaadile stoomi suurus. Seejärel lõigake kõveraotsaliste kääridega plaadisse siledaservaline ava. Väljalõigatud ava serv tuleb sõrmega siluda siledaks!

NB! On olemas ka spetsiaalsed sõrmedega vastavalt stoomi suurusele vormitavad plaadid, mida ei olegi tarvis lõigata!

Kui stoomi ümbruses on ebatasasusi või nahavolte, täitke need tihendava pastaga. Pastaga tuleb teha ring ümber stoomi ja tasandada pasta niiske sõrmega õhukese kihina plaadi alla jäävale nahale (kuivalt kleepub pasta sõrme külge!). Kui nahk stoomi ümber on sile ja täitmist ei vaja, kasutage spetsiaalseid nahka kaitsvaid salvrätte.

Kui nahk on veidi roosakas, võib kasutada spetsiaalset puudrit. Õhuke kiht puudrit võib jääda nahale, see ei sega plaadi/koti kinnitumist nahale.

Nüüd eemaldage alusplaadilt või kotilt paber või kile. Asetage alusplaat stoomile, suruge kleepuv osa tihedalt vastu nahka, tehes sooleava ümber sõrmega ringjaid liigutusi, kuni plaat on kindlalt nahale kleepunud. NB! Plaadi pealepanekul tuleb jälgida, et see oleks siledalt asetatud, et nahk ei oleks kortsus ega voldiline. Plaat peab olema stoomi ümber nii, et poleks näha nahka stoomi ümber! Seejärel eemaldage ülejäänud aluskate ja kleepige plaadi ülejäänud osa kinni.

Kinnitage kogumiskott alusplaadi külge suunaga alt ülesse. Vajutage ringiratast, et kostuksid klõpsud ja kontrollige, et kõik ääred oleksid ühtlaselt kinni. Kui kasutate synergy-tüüpi plaati, siis jälgige, et kott kleepuks plaadile ilma ühegi kortsuta. Kotte kasuta vastavalt stoomi tüübile/kolostoomile alt kinnine kott, ileostoomile alt tühjendatav kott ja urostoomile uro kott/

Veenduge, et plaat/kott oleks korralikult kleepunud ja suletud. Siluge käega üle koti ja ümber stoomi. Nii saate olla kindel, et kott/plaat on naha külge kindlalt liimunud. Kuna soolesisu ja uriini eritub pidevalt, tuleb kogumiskotti kogu aeg kanda ja hoolitseda õigeaegse tühjendamise eest. 

Stoomikottide plaanilise vahetamise tihedus

Kolostoomi kotid  (asub kõhu eesseinal vasakul pool)

Üheosalised: 1-2 kotti päevas

Kaheosalised: plaate 2 x nädalas, kotti plaadile 1-2 korda päevas

Ileostoomi kotid (asub kõhu eesseinal paremal pool)

Üheosalised: 1 -2 päeva tagant

Kaheosalised: plaate 3x nädalas, kotte 1x päevas

Urostoomi kotid (asub kõhu eesseinal paremal pool)

Üheosalised: 1 -2 päeva tagant

Kaheosalised: plaate 3x nädalas, kotte 1x päevas

Ärge kasutage stoomiümbruse naha puhastamiseks eetrit või piiritust sisaldavat ainet!

Koostaja: kirurgiakliinik, ülemõde Pille Käärid

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 10:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi