Roospõletik ehk erüsiipelas

Roospõletik ehk erüsiipelas on nahapõletik, mille tekitaja pääseb enamasti organismi haavade, ka mikrovigastuste kaudu. Haigusele on iseloomulik punetav nahalööve põskedel või säärtel, mis kiiresti laieneb.

Tekkepõhjused

Erüsiipelase tekitajaks on tavaliselt mikroob nimega Streptococcus pyogenes. Bakter tungib läbi väikese nahadefekti organismi, satub lümfiteedesse ja tekitab seal põletiku. Nahadefekt võib olla tingitud kas kriimustusest, ohatisest, jalgade seenhaigusest, kroonilistest säärehaavanditest või igasugustest muudest pisikestest kahjustustest. Pisikese trauma kõrval on soodustavaks teguriks ka lümfisoonte ummistus.

Hiljem põhjustavad streptokokid ka ise lümfisoonte kahjustust, tekib nn.? suletud ring? ja roos hakkab sageli korduma.

Sümptomid

Kõige tavalisemad lööbe kohad on põsed või sääred. Tüüpiliseks tunnuseks on kuumav valulik punetuv ja turseline ala, mis kiiresti laieneb, kuid on alati tervest nahast teravalt piirdunud.

Nahaalune lümfipais põhjustab naha pinguloleku tunnet, sügelemist ja valu, kaasub ka kõrge palavikkülmavärinate, peavalu ja iiveldusega. Sageli kaasub lümfisõlmepõletik.

Mõnikord tekivad nahale ka villid, mille sisu on sageli verine. Langenud immuunsusega, suhkruhaigust põdevatel või puuduliku verevarustusega inimestel võib tekkida isegi kudede kärbumine ? nekroos ? kuid õnneks väga harva.

Kuidas käituda?

- Palaviku puhul (kui temperatuur on üle 38 °C) palavikku alandavad tabletid: näit PARATSETAMOOL, ASPIRIIN.
- Haigestunud piirkonda katta ühtlaselt salvi kihiga (haiguse tekitaja vajab eluks ja paljunemiseks õhuhapnikku, salvside aga takistab õhu juurdepääsu haiguskoldele).
- Sidet vahetada 1x päevas.
- Haigestunud kohta ei tohi teha märjaks.
- Haigestunud jäsemele anda rahu, võimalikult vähem kõndida, jalg asetada kõrgemale.
- Kui palavik ja nahapõletik (vaatamata ravile) süvenevad, tuleb pöörduda kirurgi või nahahaiguste arsti vastuvõtule.

Koostaja: erakorralise meditsiiniabi osakond; vanemõde Mare Vridolin

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Info on võetud inimene.ee lehelt ja Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 14:25

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi