Rahetera ehk halaasion

Rahetera on mittepunetav sõlm silma üla- või alalaul. Sõlm ei tekita valu ja enamasti kaob iseenesest, kuid suuremad terad võivad vajada kirurgilist eemaldamist.

Rahetera põhjustab silmalau sees olevate rasunäärmete (Meibomi näärme) ummistus.

Rahetera tekib enamasti korduvate lauservapõletike või odraivade tagajärjel. Harva võib rahetera oma suuruse tõttu hakata rõhuma silmamunale ning see võib häirida nägemist.

Diagnoosi panemiseks piisab tekkinud moodustise vaatlemisest ja katsumisest.

Ravi

Suuremal osal juhtudest kaob rahetera iseeneslikult paari kuu möödudes. Paranemist võib kiirendada soojade kompresside tegemine ja massaaž. Suuremad raheterad eemaldatakse kirurgiliselt (lokaalse tuimestusega, sisu koos kapsliga puhastatakse välja). Harva võib rahetera minna mädanema, siis on vajalik antibiootikumravi. Sageli võib rahetera ka tagasi tulla. Rahetera ennetamine pole võimalik.

Operatiivne ravi

Üksikutel juhtudel võib osutuda vajalikuks operatiivne ravi. Pärast operatsiooni võib silma tekkida verevalum ning inimene võib vajada mõneks päevaks haiguslehte.Haiguslehte läheb vaja ka siis, kui inimesel on tolmune töö. Pärast rahetera lõikust ei ole soovitav minna sauna, basseini, samuti ei tohiks silmi meikida niikaua, kui kestab ravi (umbes 2 nädalat).

Küsimuste tekkimisel võib pöörduda silmakabineti poole.

Koostaja: Amb. kirurgia õde Pille Saar

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 10:21

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi