Puugihammustus

Kui avastate kehale kinnitunud puugi, eemaldage see kohe ning jälgige järgnevate nädalate jooksul oma enesetunnet: kui tekivad palavik, pea-, lihase- liigesevalu võipunetus hammustuskohal, tuleks pöörduda arsti poole.

Puugi eemaldamine

Puugi eemaldamiseks kasutage peeneotsalisi pintsette (näiteks spetsiaalseid puugi eemaldamiseks mõeldud pintsette, mida saab apteegist osta), mille abil on võimalik haarata puuki pea poolt, võimalikult naha lähedalt; tõmmake puuk otsejoones välja.  Puugi tagakeha ei tohi kõvasti suruda või pigistada; sellega võib viia hammustuskohta haigustekitajaid. Pärast puugi eemaldamist peske oma käed ja puugihammustuskoht seebi ja veega.  Lisage puugihammustuskohale antiseptikumi (nt Cutasept).

Kui puugi eemaldamisel eemaldub vaid puugi keha, siis lisatrauma vältimiseks ärge püüdke puugi pead naha seest eemaldada, see eemaldub ise.

Millal pöörduda arsti poole?

Pärast puugi eemaldamist pole vajadust kohe arsti poole pöörduda. Arsti poole tuleb pöörduda siis, kui kehal tekib ringikujuline punetus või muud haigussümptomid (palavik, peavalu, lihastevalu, liigestevalu, üldine halb enesetunne).

Puukentsefaliit

Kui puuk kandis endas entsefaliidiviirust (tegemist KNS nakkushaigusega, kulg sageli 2- faasiline) võib 1 kuni 2 nädala jooksul ilmneda gripitaolised haigusnähud (peavalu, kerge palavik, lihastevalu); see on haiguse I faas. Nähud kestavad kuni nädala ja seejärel kaovad; 1/3 haigestunutest terveneb haigusest täielikult.

Ligikaudu 1/3 I faasi nakatunutel järgneb aga n-n sümptomiteta periood (kestus 8 päeva). Seejärel algab haiguse II faas – KNS nakatus – , mida iseloomustab kõrge palavik, tugev peavalu, oksendamine, uimasus, pearinglus. Sel juhul pöörduda kiiresti arsti poole või kutsuda kiirabi. Mingit spetsiifilist ravi puukentsefaliidi vastu ei ole, ravitakse haigussümptomeid. Haiguse läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse, see tähendab, et haigestutakse 1 kord elus.

Borrelioos

Puugi seedekanalis elunev bakter võib põhjustada borrelioosi. Puukborrelioos on ära tuntav 1-4 nädala pärast hammustuskohal tekkivast punetavast laigust. Laigul on enamasti tugevamalt piiritletud rant. Tüüpilised haigussümptomid on punetav ajas suurenev erüteem (punetus). Puukborrelioosi ravitakse antibiootikumidega. Kahjuks ei teki pärast borrelioosi läbipõdemist immuunsust ning inimene võib uuesti nakatuda. Vaktsiini puukborrelioosi vastu ei ole.

Koostaja: Erakorralise meditsiiniabi teenistus, EMO vanemõde Mare Vridolin

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 12:25

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi