Psoriaas

Psoriaas on põletikuline nahahaigus, millele on iseloomulikud punetavad ketendavad laigud, mis tekivad peanahale ja kehale. Psoriaasihaigel toimub marrasnaha (epidermise) rakkude kiirem elutegevus ja paljunemine kui normaalse nahaga inimesel.

Psoriaas on tuletatud kreekakeelsest sõnast psora, mis tähendab soomust, kettu. Psoriaasihaiged moodustavad 2-3% nahahaigusi põdevaist inimestest. Haigestuda võivad igas vanuses naised ja mehed.

Lööbe kolm faasi: 

- ägenemise periood; 

- stabilisatsiooni periood; 

- paranemise periood.

Tekkepõhjused

Psoriaasi kolle tekib peale T-rakkude aktivatsiooni (auto-)antigeenide või superantigeenide poolt, põletikuliste protsesside ja sarvkihi rakkude kontrollimatu paljunemise tagajärjel.

Psoriaasi tüübid

- mittepustulaarne ehk naastuline psoriaas; 

- pustulaarne ehk mädavilliline psoriaas (35% haigetest).  Täpse diagnoosi seisukohalt võib nimetatud psoriaasi tüüpe jagada omakorda alatüüpideks nahal asuva kolde morfoloogia alusel.

Psoriaasi ravi

Üldjuhul jaotatakse psoriaasi ravi kaheks: 

1. ravi retsidiivi e. haigushoo ajal; 

2. profülaktiline ravi – haigushoogude vahel, et lükata retsidiivi teket võimalikult edasi.

Arsti eesmärgid ravistrateegia koostamisel:  a) lööbevabade perioodide saavutamine ja säilitamine;  b) haige elukvaliteedi parandamine.

Kuna psoriaas on krooniline haigus, mis aeg-ajalt ägeneb, peab ravi jätkuma niikaua kui nahk on lööbevaba. Ravi alustatakse uuesti juba esimeste haigusnähtude ilmnemisel, mitte ei oodata seni, kuni kogu nahk on lööbes.

Psüühika mõjutab haiguse teket ja kulgu. Kauemat aega kestev liigne närvipinge pärsib kaitserakkude tegevust ning organismi vedelikes kaitse-ja antikehade talitust. Igaühel on kasulik oma stressi põhjuste lahtiharutamine. Eesmärk on käitumistreeninguga õppida hingelise ja vaimse pingega toime tulemist.

Infektsiooni kolded tuleb ravida, tähtis on suuõõne (s.h. hammaste) korrashoid. Vältida tuleb külmetamist, haigestumist angiini, bronhiiti.

Koostaja: Naha- ja suguhaiguste osakond, vanemõde Maie Kaasik

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 16:13

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi