Põlveliigese artroskoopia päevaravi osakonnas

Põlve artroskoopia on protseduur, kus liigesesse viiakse läbi väikese nahahaava optiline süsteem (artroskoop), mis teeb liigesest suurendatud pildi. Pildi järgi toimub ortopeedi tegevus: läbi teise nahahaava viiakse liigesesse spetsiaalne instrument, mille abil kõrvaldatakse liigese kahjustus.

Enne haiglasse tulekut

Kui olete saanud saatekirja artroskoopiaks päevakirurgia osakonda:

  • Teid on registreeritud enne operatsiooni anestesioloogi (narkoosiarsti) vastuvõtule. Narkoosiarst esitab küsimusi Teie tervisliku seisundi kohta, vaatab Teie analüüse ja valib sobivaima valutustamise meetodi.
  • Vahetult enne narkoosiarsti vastuvõttu andke ära analüüsid (vereanalüüs, uriinianalüüs), tehke südame elektrokardiogramm.

Kaks nädalat enne operatsiooni tuleb kindlasti lõpetada järgmiste ravimite tarvitamine:

-       NSAID preparaadid (Diklofenak, Ibuprofeen) ja aspiriin (valu raviks sobib sel perioodil

-       Tramadol, antikoagilandid (Marevan)-vastavalt arsti juhistele.

Operatsioonipäeva hommikul

  • Kaasuvate haiguste ravimite tarvitamist ei pea üldjuhul enne operatsioonile tulekut katkestama. Ka operatsioonipäeva hommikul tuleb need ravimid ühe lonksu veega sisse võtta, kui arst ei ole andnud teisi korraldusi.
  • Süüa, juua ega suitsetada pole lubatud.
  • Peske end duši all.

Palun võtke haiglasse kaasa:

  • Saatekiri
  • Sisejalanõud
  • Kargud

Operatsioonile minekuks riietatakse Teid operatsioonisärki ja viiakse operatsioonituppa.

Operatsiooni käik

Põlve artroskoopia teostatakse 2 -5 mm läbimõõduga toru abil. Selle sisseviimiseks tehakse väike nahahaav. Toru kaudu viiakse liigesesse optiline süsteem (artroskoop), mis kannab liigese sisemuse värvipildis 20-50 kordselt suurendatuna monitori ekraanile. Selle suurendatud pildi järgi, mis näitab pisimagi vigastuse, toimub ortopeedi tegevus. See on tunduvalt vähem traumeeriv kui tavaline operatsioon. Sellise meetodiga on võimalik arstil näha liigespindade seisundit, liigese sidemeid ning selgitada vigastuse ulatust.

Läbi teise sama suure nahahaava (vigastuse leidumisel) viiakse liigesesse spetsiaalne instrument, mille abil kõrvaldatakse kahjustus (lõigatakse välja, õmmeldakse kokku, silutakse liigespindu).

Protseduuri järgselt kaetakse väikesed nahalõiked plaastritega. Patsient viiakse operatsiooniruumist nn ärkamispalatisse. Enamik haigeid vajab pärast operatsiooni vaid minimaalselt valu vaigistamist.

Ärkamisruumist viiakse Teid päevaravi osakonda, kus Te peate olema, kuni arst on Teid koju lubanud. 

Valutustamine

Operatsiooni ajal peab põlv olema täiesti lõtv ja vaba. Väiksemagi valu puhul ei ole võimalik opereerida.

Põhiliselt kasutatakse 3 erinevat tuimestusviisi. Selle valiku otsustab anestesioloog (narkoosiarst). Tuimestusviis lepitakse kokku enne operatsiooni ja seejuures arvestatakse patsiendi soove ja tervislikku seisundit.

Kohalik tuimestus - valutustatakse artroskoobi ja teiste instrumentide sisseviimiseks tehtavad haavad ning tuimestus kestab 1,5-2 tundi. Seda meetodit kasutatakse harva, kuna sellega ei ole arstil võimalik teha kõiki toiminguid põlveliigeses ja tüsistuste võimalus on suurem. Alakeha tuimestus - tehakse alaselja piirkonda süst. Tuimestus kestab 2 -6 tundi olenevalt tuimestusainest.

Alakeha tuimestuse kasutamisel võib patsiendi koju lubada siis, kui tundlikkus on taastunud. Üldnarkoos - operatsiooni ajaks pannakse Teid magama.

Kojuminekul peab haiget saatma kaaslane, kelle järelevalve all peab patsient viibima veel 24 tundi.

Võimalikud tüsistused

Nagu igasuguse kirurgilise operatsiooni järel, võivad ka artroskoopia puhul esineda tüsistused. Väikeste haavade tõttu on tüsistused siiski harva esinevad.

  • Haavaprobleemidena on võimalikud tüsistused veriliiges või infektsioon. Operatsioonijärgsete haavaprobleemidega tuleb koheselt pöörduda opereerinud arsti või polikliiniku ortopeedi poole tööpäevadel,, puhkepäevadel erakorralise meditsiini osakonda (EMO).
  • Kui Teil esineb narkoosi järgselt peavalu, nõrkus jalgades, valu seljas või jalgades, tekib naha ja silmavalgete kollasus, probleemid urineerimisega, tuleb koheselt helistada haigla intensiivravi osakonda.

Kodune ravi

Koduseks järelraviks tuleb hoida jääkott põlvel esimesel kolmel päeval 20-30 minutit korraga 3-4 korda päeva jooksul. Seejärel algab liigese treenimine: pingutamine ja ettevaatlik liigutamine. Vähehaaval lisanduvad võimlemisharjutused. Opereeritud liigest ei tohi koormata enne turse taandumist.

Vältige kükitamist 2-4 nädala jooksul.

Valuvaigistavaid tablette kirjutab Teile arst. Kolm nädalat pärast operatsiooni ei tohi kasutada aspiriini.

Järelkontroll

Järelkontrolli aja määrab Teid opereerinud arst. Esimesel vastuvõtul saate informatsiooni harjutuste kohta, mis aitavad Teid kiiremini taastuda ja jõuda tagasi normaalsesse elurütmi.

Koostaja: kirurgiakliinik

Pärnu Haigla, Ristiku 1, Pärnu
Infotelefon: 447 3101 www.ph.ee

Infoleht on võetud Pärnu Haigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
23. May 2016, 10:17

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi