Röntgeniuuring

Röntgeniuuringuga saadud röntgeniülesvõte annab radioloogile ja/või raviarstile vajaliku info edasisteks ravijuhisteks ja -otsusteks.

Röntgenuuring

Röntgeniuuringu tegemiseks kasutatakse ioniseerivat kiirgust. See kiirgus on meie elukeskkonnas tavaline. Inimene on hästi kohanenud elamaks väikeste kiirgusdoosidega. Nii meis endis kui ka keskkonnas leidub alati vähesel määral ioniseerivat kiirgust, mis annab inimesele nn loodusliku kiirgusdoosi. Röntgeniuuringul kasutatav ioniseeriva kiirguse doos erineb uuringuti ja oleneb patsiendi anatoomilistest iseärasustest. Röntgeniuuringu tulemuseks on röntgeniülesvõte, millelt radioloog ja/või raviarst saab vajaliku info patsiendi edasisteks ravijuhisteks ja -otsusteks. Uuringu tegemisel veendutakse, et kiirgusest tulenev võimalik kahju on väiksem kui selle kasutamisest saadav kasu.

Vastunäidustused

Raseduse ajal ei ole lubatud röntgeniuuringud ilma erakorralise meditsiinilise näidustuseta. Ioniseeriva kiirguse mõjutustele on tundlikumad lapsed ehk kasvav organism. Kui Te olete ülitundlik kontrastaine, joodi või mõne muu ravimi suhtes või kui Teil esineb neerupuudulikkus, peate sellest raviarsti ja radioloogiatehnikut enne uuringut teavitama.

Uuringuks valmistumine

Kõik uuringud ei võta ühepalju aega ning vahel on vaja teha patsiendist mitu ülesvõtet. Tavaliste ülesvõtete tegemine (nt rindkere, lülisamba, luude, kolju ülesvõtted) ei nõua spetsiifilist ettevalmistust. Ülesvõtte tegemise ajaks palutakse patsiendil vajaduse korral lahti riietuda, eemaldada metallesemed (ketid, sõrmused, juukseklambrid) ja prillid. Soovitatav on tulla uuringule ilma ehete ja muude kaunistusteta. Ülesvõtte tegemiseks seab radioloogiatehnik patsiendi vajalikku asendisse. Vajaduse korral võidakse paluda patsienti ülesvõtte tegemisel hetkeks hinge kinni pidada, et pildistatav kehapiirkond ei liiguks ja pilt tuleks parema kvaliteediga.

Mis on kontrastaine ja kuidas see võib mõjuda?

Organite paremaks eristamiseks on mõnikord vaja veeni süstida joodi sisaldavat röntgenikontrastainet. Selleks pannakse Teile käsivarde veenikanüül. Kontrastaine süstimisel tunnete kõhus kuumatunnet ja suus metallimaitset. Joodi sisaldavad röntgenikontrastained võivad harvadel juhtudel tekitada ülitundlikkusreaktsioone: naha löövet, sügelust, iiveldust või pearinglust. Kui olete ülitundlik kontrastaine, joodi või mõne muu ravimi suhtes, peate sellest raviarsti ja radioloogiatehnikut enne uuringut teavitama.

Uuringu tulemused

Haigla radioloog vaatab ülesvõtet ning hindab ja kirjeldab seda. Röntgeniuuringu tulemused edastab Teile Teie raviarst. Täiendava teabe saamiseks palume pöörduda oma raviarsti poole.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn 
Infotelefon: 666 1900 www.itk.ee

Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
20. May 2016, 12:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi