Pap-analüüs

Pap-analüüs on meetod, mille abil saab kindlaks teha sellised rakumuutused emakakaelal, mis võivad põhjustada vähi teket. Pap-analüüsi peaksid kahe-kolmeaastase vahega tegema kõik suguelu elavad naised.

Isegi siis, kui Te praegu ei ole seksuaalselt aktiivne, on Pap-analüüsi regulaarne tegemine vajalik. Pap-analüüsi on soovitatav hakata tegema paar aastat pärast suguelu algust ning seda saab lasta teha kuni 70. eluaastani. Kui Teilt on eemaldatud emakas koos emakakaelaga, siis otsustab naistearst Pap-analüüsi vajalikkuse üle.

Regulaarne Pap-analüüs aitab vältida emakakaelavähki. Emakakaelavähi eelsed seisundid ei põhjusta muutusi enesetundes (valu, voolus suguelunditest). Pap-analüüsi abil leitakse emakakaelal muutused enne, kui on välja kujunenud emakakaelavähk.

Proovi andmine

Naistearst või ämmaemand võtab spetsiaalsete vahenditega rakuproovi emakakaela limaskesta pinnalt ja emaka-kaelakanalist. Pärast proovi võtmist kantakse materjal spetsiaalsele alusklaasile ja saadetakse laborisse uurimiseks. Kogu visiit proovi andmiseks kestab ligikaudu 10-15 minutit. Proovi võtmise ajal võite tunda kerget ebamugavustunnet, võtmise järel võib esineda verist voolust. Emakakaelaproovi on kõige parem võtta menstruatsioonitsükli keskel. Soovitatav on proovi andmiseks uuringule registreeruda menstruatsioonitsükli 10.-20. päevani. Pap-proovi ei saa võtta menstruatsiooni ajal ega veritsuse korral suguelunditest.

Tulemuste hindamine

Pap-analüüsi tulemused on paremini hinnatavad, kui Te ei ole:

  • 24 tundi enne proovi andmist elanud suguelu;
  • enne proovi andmist kasutanud vaginaalseid kreeme ega lokaalseid rasestumisvastaseid vahendeid.

Ligikaudu üks Pap-analüüs kümnest näitab erineval tasemel muutuseid. Muutused Pap-analüüsis ei tähenda kohe, et Teil on emakakaelavähk. Sageli on need muutused tingitud emakakaela või tupe põletikulistest protsessidest. Olenevalt Teie vanusest ja varasematest Pap-analüüsi vastustest vajate Te edaspidi emakakaela lisauuringuid (nt kolposkoopia) või Pap-uuringu kordamist mõne aja pärast. Küsimuste korral ning lisateabe saamiseks pöörduge palun oma raviarsti poole.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn 
Infotelefon: 666 1900 www.itk.ee

Infoleht on võetud Ida-Tallinna Keskhaigla kodulehelt 20. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
20. May 2016, 12:40

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi