Amniotsentees ehk looteveeuuring

Amniotsentees ehk looteveeuuring on vajalik selleks, et avastada lapsel sünni eel võimalikke kromosoomihaigusi. Uuring on näidustatud rasedatel, kelle varasemad uuringud viitavad suurenenud kromosoomihaiguste riskile.

Kuidas looteveeuuringut tehakse?

Geneetiliste uuringute tegemiseks on vaja uurida tulevase lapse rakke. Loode asub emakas lootevett täis looteveepõies. Lootevees leidub loote naharakke ja ainevahetuse jääke. Et neid rakke uurida, võetakse ultraheli kontrolli all peenikese nõelaga läbi kõhuseina väike hulk lootevett. Looteveest saadud rakud pannakse üheks-kaheks nädalaks spetsiaalsesse toitelahusesse kasvama, seejärel saab paljunevaid rakke mikroskoobi abil uurida. Analüüsi lõpliku vastuse saab kolme nädala pärast.

Millal on parim aeg looteveeuuringu tegemiseks?

Tavaliselt tehakse looteveeuuring 15.-20. rasedusnädalal, kuid seda võib teha ka hiljem. Ohutuimaks peetakse 16.-17. rasedusnädalat.

Kas protseduur on valus?

Protseduur võib tunduda ebamugav, kuid enamik naisi ei pea protseduuri valusamaks kui veenivere võtmist. Pärast protseduuri võite tunda mõningast pingetunnet kõhus, see on normaalne.

Millised on amniotsenteesi riskid?

Amniotsentees on üsna levinud protseduur ning tüsistusi esineb harva. Enamiku naiste jaoks kaalub uuringu tulemusena saadav informatsioon oluliselt üles protseduuriga kaasneva riski.

  • Looteveeuuringuga suureneb raseduse iseenesliku katkemise oht 0,5%-1% võrra. Raseduse katkemise täpne põhjus on teadmata. Üle 99% rasedustest kulgeb edasi probleemideta.
  • Nakkuse vältimiseks kasutatakse amniotsenteesil aseptilist (steriilset) metoodikat, sellest hoolimata võib harva esineda põletikke, mis väljenduvad palaviku, emaka kokkutõmmete ja kõhuvaluna.
  • Reesusnegatiivsetel naistel on looteveeuuringul oht, et loote vererakud satuvad raseda vereringesse ja rasedal tekivad nendevastased antikehad. Riski maandamiseks tehakse rasedale vajaduse korral antikehade süst, mis vähendab tundlikuks muutumise võimalust.

Infoleht on võetud ITK kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

 

Äripäev
20. May 2016, 11:41

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi