Silma sarvkesta võõrkeha

Mõni silma sattunud võõrkeha võib silma sarvkesta kihtidesse tugevalt kinnituda, nii et inimene ise ei saa seda eemaldada ja vaja on pöörduda arsti poole.

Võõrkeha korral võib silma läbipaistval sarvkestal näha tumedat täpikest, mida ei ole võimalik ise eemaldada. Võõrkeha võib silma sattuda näiteks metallitööl, kui silma lendab ja sarvkesta jääb pidama metallitükk. Silmas on tugev segamis- ja purutunne ning pisaravoolus.

Võõrkeha silma sattumise korral pöörduge valvesilmaarsti poole erakorralise meditsiini osakonda.

Ravi

Kui võõrkeha on sarvkesta kihtidesse tugevalt kinnitunud, on vaja see terava instrumendiga välja võtta. Tavaliselt on sarvkestale tekkinud roosterõngas, mis samuti tuleb eemaldada. Silma tilgutatakse tuimestustilku, siis ei ole protseduur valulik. Vaadake rahulikult otse valgusse või siis arsti näidatud suunda ning hoidke silm paigal. Arst töötab mikroskoobiga ja töö on väga täpne. Ärge tehke ägedaid liigutusi, sest nii võib sarvkest terava instrumendi tõttu kogemata viga saada.

Arst kirjutab vajaduse korral järelraviks silmatilku või -salvi või mõlemaid. See on oluline silma võimalikult kiireks paranemiseks. Silmale ei ole soovitatav teha kompressi. Kuna sarvkestas on palju närvikiude, võib hõõrumis- ja ebamugavustunne silmas püsida 2-3 päeva pärast võõrkeha eemaldamist.

Kui võõrkeha asetses sarvkesta keskel, võib nägemisteravus jääda traumaeelsest halvemaks. Tuimestustilku välja ei kirjutata ega kaasa ei anta, sest need pidurdavad sarvkesta paranemist.

Töövõimetuslehe väljastab vajaduse korral Teile perearst või Teie silmaarst patsiendikaardi alusel, mille saate esmasel pöördumisel valvesilmaarstilt. Silmavigastuste vältimiseks on soovitatav metallitöödel (nt ketaslõikamine), kus võivad lendu pääseda väikesed osakesed, kanda kaitseprille.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn 
Infotelefon: 666 1900 www.itk.ee

Infomaterjal on võetud ITK kodulehelt 19. mail 2016. Vaadake täiendusi SIIT.

Äripäev
19. May 2016, 13:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi