Preeklampsia ja rasedus

Preeklampsia on üks sagedasemaid rasedustüsistusi, mis enamasti tekib pärast 20. rasedusnädalat. Preeklampsia peamised tunnused on kõrge vererõhk ja valk uriiniproovis.

Enamasti esineb haiguse kerge vorm, mis tekib raseduse lõpus ning mille prognoos on hea. Mõnikord võib preeklampsia väga kiiresti süveneda ning ohustada nii ema kui ka loodet. Sellistel juhtudel on esmatähtis kiire diagnoosimine ning ema ja loote hoolikas jälgimine.

Termin „preeklampsia“ koosneb eesliitest pre (< ladina prae enne') ja sõnast eklampsia ( < kreeka eklampsis 'sähvatus'), mis tähistab raseduskrampi. Krambid tekivad raske preeklampsia ravimata jätmisel, need sarnanevad epilepsiahooga ning on eluohtlikud.

Kas preeklampsiat nimetatakse ka rasedustoksikoosiks?

Vanasti nimetati preeklampsiat tõepoolest toksikoosiks või tokseemiaks, kuna arvati, et haiguse põhjuseks on raseda vereringes leiduvad toksiinid ehk mürgid.

Mis on rasedushüpertensioon?

Rasedusest tingitud kõrget vererõhku diagnoositakse, kui pärast 20. rasedusnädalat tõuseb vererõhk rasedal, kelle vererõhk oli varem normipärane. Sel juhul uriiniproovis valku ei ole.

Mis on HELPP-sündroom?

HELLP-sündroom (HELLP ühend inglise sõnadest hemolysis 'hemolüüs', elevated liver enzymes 'maksaensüümide suurenenud sisaldus', low platelet count 'vereliistakute vähenenud sisaldus') kirjeldab üht preeklampsia kõige raskemat vormi. HELLP-sündroomi esineb harva ning vahel tekib see juba enne preeklampsia tundemärkide avaldumist. Mõnikord on sündroomi raske diagnoosida, kuna sümptomid sarnanevad sapikoolika või külmetushaiguse sümptomitega. Rasedushüpertensioon ja HELLP-sündroom on põhihaiguse preeklampsia avaldumise variandid. 

Millal preeklampsia tekib?

Tavaliselt tekib preeklampsia pärast 20. rasedusnädalat. Enamasti kaob preeklampsia sünnituse järel, kuid tüsistusi võib esineda ka kuue nädala jooksul pärast sünnitust – sel ajal peavad patsiendi seisundit hoolikalt jälgima nii arst kui ka patsient ise. Kui vererõhk ei taastu kuuendaks sünnitusjärgseks nädalaks, tuleb nõu küsida kardioloogilt, kes alustab kõrgvererõhutõve ravi.

Mis põhjustab preeklampsiat?

Haiguse põhjused pole seni veel selged, on vaid tõestamata hüpoteesid. Teadlased töötavad pingsalt, leidmaks võimalusi preeklampsiat ravida või ära hoida.

Kas preeklampsia ravimiseks kasutatakse ravimeid?

Kõrge vererõhu alandamiseks määratakse vahel tablettravi. Kasutatavatel ravimitel on vähe kõrvaltoimeid ning kui need on kord välja kirjutatud, tähendab see, et lootele on tabletid turvalisemad kui liiga kõrge rõhu talumine. Preeklampsia harva esinev, aga väga raske tüsistus on krambid. Krampide ennetamiseks manustatakse mõnikord preeklampsiaga rasedale sünnituse ajal ja pärast seda veenisisesi magneesiumsulfaati. Lootele on see ohutu, kuid emal võivad kõrvalnähtudena esineda kuumahood, higistamine, janu, nägemishäired, kerge segasusseisund, lihasnõrkus ja õhupuudus. Kõik kõrvalnähud kaovad ravimi manustamise lõpetamisega. 

Kuidas preeklampsiat ära hoida?

Praegune arstiteadus ei oskagi preeklampsiat kindlalt ära hoida. Uuritud on erinevaid ravimeid, kuid üheselt häid tulemusi pole tänaseni saavutatud. Tähtis on teada ohumärke, käia regulaarselt ämmaemanda või arsti vastuvõtul, usaldada oma enesetunnet, olla kindlameelne ning probleemide korral otsida ja nõuda abi.

Kas preeklampsia võib korduda?

Enamasti preeklampsia järgmise raseduse ajal ei kordu, kuid haiguse kordumist on võimatu kindlalt ennustada. Kordumise riskiteguriteks on eelmise haigusjuhu raskusaste ja naise üldine tervislik seisund rasestumise ajal. Tähtis on meeles pidada, et preeklampsia peamiseks riskiteguriks on preeklampsia esinemine eelmis(t)e rasedus(t)e ajal. Kord juba preeklampsiat põdenud naine peaks uue raseduse ajal või rasedust planeerides konsulteerima naistearstiga.

Koostanud: AS Ida-Tallinna Keskhaigla, Ravi 18, Tallinn 
Infotelefon: 666 1900 www.itk.ee

Infoleht on võetud ITK kodulehelt 19. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

Äripäev
19. May 2016, 13:22

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi