Podagra

Podagra on ainevahetushäire, mille korral kusihappe hulk veres kasvab sedavõrd, et see hakkab ladestuma kristallidena inimese kudedesse. Kogunenud kristallid toovad kaasa liigeses äkilise põletikureaktsiooni, mis avaldub liigese tursumise, punetuse ja valuna ehk liigesepõletikuna.

Tundemärgid ja avaldumine

Tavaliselt haarab esimene haigushoog suure varba põhiliigese. Iseloo­mulik on haigushoo järsk algus, eriti öösel pärast rikkalikku õhtusööki, kui on söödud rammusaid lihatoite ja tarvitatud alkoholi, või siis pärast külmetumist, füüsilist või vaimset ülepinget. Võimalik on kehatemperatuuri tõus ja külmavärinad

Iga uus haigushoog võib olla pikem ja haigusprotsess võib haarata uusi liigeseid. Haigestuda võivad jalapöid, hüppeliigesed ja põlved, mõnikord - eriti naistel - ka sõrmeliigesed. Kusihappe kristallid võivad ka sadestuda kuseteedes neerukividena.

Tavaliselt haigestutakse podagrasse 40-50 aasta vanuselt. Mehed haigestuvad 2-7 korda sagedamini kui naised. Naistel suureneb haigestumise risk menopausiga.

Haiguse põhjused

Kusihappe taseme ülemäärase tõusu põhjuseks võib olla:

  • valgu- ja puriinirikka toidu rohke tarvitamine
  • alkoholi liigtarvitamine
  • ülekaalulisus
  • pärilik eelsoodumus ja kroonilised haigused (ateroskleroos, isheemiatõbi, hüpertensioon ehk kõrgenenud vererõhk, suhkruhaigus, psoriaas)
  • teatud ravimite tarvitamine - diureetikumid ehk ravimid, mis soodustavad vee eritumist organismist

Oluline on teha kindlaks haigushoo põhjus, milles saab Teid aidata perearst või reumatoloog.

Ravi võimalused

Podagra puhul tuleb pöörata erilist tähelepanu õigele toitumisele, vajalikule dieedile ja kehakaalu vähendamisele. Podagrat põdeva patsiendi elus on oluline alustada juba esimese hoo järel kusihappevaest dieeti. Vajadusel tuleb lisaks kasutada kusihappe taset alandavat ravimit. Äkilise podagrahoo raviks kodustes tingimustes on liigese puhkus, jääkott ja valuvaigisti.

Artikkel on võetud ITK kodulehelt 19. mail 2016. Vaata värskendusi siit.

 

Äripäev
19. May 2016, 13:44

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi