Jürgen aasta hiljem: kuidas tal läheb?

Koolipoiss Jürgen annetajate abil ostetud vannis
Koolipoiss Jürgen annetajate abil ostetud vannisFoto: Erakogu
Aasta tagasi enne jõule aitas ka terviseuudiste sait koguda raha uppumiseohu tagajärjel voodisse jäänud nüüd juba 12aastasele Jürgenile. Kuidas tal läheb?

Postituse Facebooki tema jaoks avatud kodulehele pani Synlab Eesti turundusjuht Gerly Kedelauk. Tema oli üks neist, kes aasta tagasi Jürgeni abistamise kampaania korraldas. Toona oli eesmärk Jürgen taas kõndima saada. Kahjuks seda pole veel juhtunud, kuid paremuse suunas on asjad liikunud küll. Istuda ta juba suudab.

Gerly kirjutab lehel "Aitame Jürgeni kõndima" Facebookis  nii: "Jürgenil on nüüd teie abil vannituba, kus ema ja isa teda vannitavad. Peamine soov oligi ju talle vannituba ja taastumisprotseduure võimaldada.
Ta on käinud sel aastal palju-palju erinevates taastusravides ja teraapiates nii Tallinnas, Pärnus kui Haapsalus ja isegi sel sügisel üks kuu Moskvas. Samuti käib ta endiselt 2 korda nädalas Raikküla koolis isaga oma eribussiga.
Moskvas spetsiaalsel kliinikus tehti talle rohkelt uuringuid, sh täiendavad Eestis seni tehtule. Suurim avastus oli, et Jürgenil käivad lisaks lihaskrampidele ka üldised krambid, see on takistanud arengut. Nüüd tarbib ta krambirohte ja see aitab lihaste arenguga tegeleda tulemuslikumalt veidi. Sammud on väiksed, aga neid on. 
Kingitud asjadest on Jürgenil palju kasu olnud, ka kosub ja lihaste seisund paraneb tasapisi aga koguaeg ja vanematel on palju abi. Kogu rahast on aastaga ära kasutatud vannitoale ja taastusravile, sh Venemaal arstilkäigule ca 20 000€. Kuna Jürgen reageeris Haapsalu NRK ühele spetsiaalsele arvutile, mille n-ö hiir on silmad, siis kui ta veebruaris ka töötab sellega, plaanib pere selle hankimisega alustada ühe heategija abiga." 

 

Eesmärk poiss seisma saada
Gerly jätkab, et ema hindab aastatagust rahalist abi tohutult: „Kui seda abi poleks olnud, siis ma ei tea, kas meil oleks Jürgenit enam või kui halvad oled tema lihased. Tänu sellele, et meil on olnud raha taastusravile, saab Jürgen juba kenasti istuda ning loodame varsti teda seisulauaga harjutama hakata. Tema olukorra paranemine on silmaga nähtav. Selleks, et ta saaks seisma hakata, on meil vaja veel jalaoperatsioon(e) teha, neid asju me hetkel ajame, aga tänu toetajate toele meie vähemalt nüüd usume selle ime võimalikkuse. Olen aasta hiljem ja terve elu teile tänulik. Olen palju mõelnud headele inimestele ja olen igal hetkel südamest tänulik neile, teile. Tahan ka sel aastal soovida teile jõuluaega lähedastega. Teie abiga saame meie need veeta Jürgeniga.“

Gerly käis Jürgeni perel ka uuesti ise külas ja rääkis, et poisil lähevad nüüd sõrmed ja käelabad täiesti sirgeks. "Ta hingamine on paranenud. Kui talle ei meeldi midagi, siis ta rögiseb või hakkab nutma. Tema närvisüsteem on nii palju taastunud, et tunneb kõdi jala talla alt ja põse pealt. Kui seni on istudes olnud selg kumer, siis nüüd on ilusti sirge. Pead veel kaua ei ise ei hoia kahjuks," kirjeldas ta nähtut. 

Kurb oli Gerly jutust see, et enam ta klassikaaslased külas pole käinud, pereõde ja -arst teevad aga regulaarselt visiite ja hoolitsevad tema eest lisaks kõikidele spetsialistidele, kelle juures Jürgen käib vanematega. Mullu annetati Jürgenile ka toite ja näiteks lastelaulude plaate.

"Annetatud toitudest meeldisid talle igasugu pudrud ja smuutid. Smuutide sisse purustab ema seemneid jms. Lastelaudu plaate kuulab pidevalt. Sussid ja kampsunid on suureks abiks ja hoiavad teda hobuteraapias soojas. Inglismaalt saadetetud kombensioon oli eelmine talv veidi suur aga nüüd juba enam v?hem, järgmiseks talveks paras," kirjutas Gerly.

Ta lisas, et pere taotleb praegu raha Jürgeni jaoks lifti ehitamiseks, millega saaks ratastooliga toast õue. Praegu viiakse ratastool ja siis poeg süles, aga ta kasvab ja ema üksi enam ei jõua teda tõsta.

Äripäev
23. December 2018, 08:47

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi