Ravimid võivad mõjutada vererõhku

Mõned ravimid võivad tõsta vererõhku.
Mõned ravimid võivad tõsta vererõhku.Foto: Scanpix/ PantherMedia
Hiljutine USA uuring näitas, et inimesed, kes kasutavad tablette vererõhu alandamiseks, võtavad sageli ka teisi ravimeid, mis nende tablettide tõhusust vähendavad. TÜ Kliinikumi kardioloogia arst-õppejõud Priit Pauklin tõdeb, et teema on aktuaalne ka Eestis.

USA teadlaste uuritud andmed pärinesid 521 028 täiskasvanult, kellele olid esmakordselt välja kirjutatud vererõhutabletid, ning 131 764 inimeselt, kes tarvitasid vererõhu alandamiseks vähemalt nelja erinevat tabletti, vahendas Reuters.

Uuringus tehti kindlaks, et ligikaudu 18 protsenti inimestest võttis lisaks ravimeid, mis vähendasid vererõhutablettide tõhusust. Nende hulka kuuluvad näiteks sellised ravimid nagu mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (NSAID), atsetaminofeen või hormoonravimid.

"Mõnedel juhtudel võib nende vererõhku mõjutavate ravimite kasutamine õigustatud olla ja vererõhu tõus võimaliku kõrvalmõjuna võib olla patsientidele vastuvõetav," ütles uuringut juhtinud teadlane Andrew Hwang Põhja-Carolina High Pointi Ülikooli Fred Wilsoni farmaatsiakoolist.

"Kuid teistel juhtudel võib esineda märkimisväärne vajadus valida mõni teine ravimeetod või hinnata ümber segava ravi jätkamise vajadus," märkis Hwang. "Nende ravimite tarbimise lõpetamise korral on võimalik vähendada retseptiravimite tarvitamise kaskaadi - s.t. vajadust kasutada täiendavaid ravimeid teiste ravimite kõrvalmõjude vastu."

Uuringu tulemused näitavad, et patsiendid ei pruugi olukorraga seotud riske mõista.

Uuringus tehti kindlaks, et inimestest, kellele olid vererõhuravimid hiljuti esmakordselt välja kirjutatud, hakkas 58 protsenti hiljem kasutama retseptiravimeid, mis põhjustavad teadaolevalt vererõhu tõusu.

Ravimid töötavad üksteise toimele vastu

Inimestest, kellele oli välja kirjutatud neli või rohkem vererõhuravimit, hakkas 65 protsenti pärast vererõhuravi kuuri kasutama ravimeid, mis põhjustavad teadaolevalt vererõhu tõusu.

Kopenhaageni Ülikooli Haigla kardioloogiaprofessori ja Taani Südamefondi teadusdirektori dr Gunnar Gislasoni sõnul peaksid vererõhuravimit vajavad patsiendid küsima arstilt, kas mõni teine ravim, mida nad samal ajal tarbivad, võiks selle toimimist mõjutada.

Ning kui vererõhuravimid ei toimi, tuleks vaatluse alla võtta mitte üksnes teised ravimid, mis võivad vererõhku mõjutada, vaid ka loodusravi vahendid, mida tihti ohutuks peetakse, ütles Gislason, kes ise uuringuga seotud ei olnud.

Hwangi sõnul on erinevate ravimite võimalik vererõhu tõusu põhjustamise viis erinev.

"Mõned ravimid, nagu näiteks NSAIDid ja hormoonravimid, põhjustavad vererõhu tõusu peamiselt sellega, et sunnivad keha liigselt vedelikku säilitama," märkis Hwang. "See on vastupidine mõnede vererõhuravimite, nagu näiteks diureetikumide toimemehhanismi suhtes, mis sunnib keha vedelikust vabanema."

"Teised ravimid võivad põhjustada vererõhu tõusu, ahendades veresooni, suurendades südame löögikiirust või kombineerides erinevaid mehhanisme," lisas Hwang. "Peale selle on mõnede ravimite (nagu näiteks atsetaminofeeni) puhul teada, et need põhjustavad vererõhu tõusu, kuid me ei tea, kuidas."

Kontroll vererõhu väärtuste üle USAs nõrk

Uuringu eesmärgiks, mille tulemused avaldati ajakirjas American Journal of Hypertension, ei olnud tõestada, kas või kuidas teatud retseptiravimid võivad vererõhuravimite tõhusust vähendada või vererõhu tõusu põhjustada.

Piiravaks teguriks oli teadlaste sõnul ka asjaolu, et uuring keskendus ainult patsientidele, kes tarbisid retseptiravimeid, mis võivad mõjutada vererõhuravimite toimet, kuid paljud valuvaigistid, nagu näiteks atsetaminofeen ja naprokseen, on USA-s saadaval käsimüügis ilmaretseptita.

"Kuigi see uuring ei näita meile põhjusi, miks vererõhku mõjutavaid ravimeid niivõrd sageli välja kirjutatakse, võib see selgitada, miks USA elanikkonna hulgas on kontroll vererõhu üle endiselt väga nõrk," ütles dr Liffert Vogt Amsterdami Ülikooli Meditsiinikeskusest.

"Nõrk kontroll vererõhu üle on üks peamisi südamehaiguste ja insuldi põhjuseid," ütles Vogt, kes ise uuringuga seotud ei olnud. "Seetõttu tuleks ravimite väljakirjutamist, mis võivad vererõhu kontrolli alla saamist negatiivselt mõjutada, hoolikalt kaaluda."

Eesti põhiprobleem on ravisoostumus

Eestiski on kindlasti neid patsiente, kes lisaks vererõhuravimitele tarvitavad ka muid ravimeid, mis võivad potentsiaalselt vererõhuravimite efektiivsust langetada, kommenteerius uuringut TÜ Kliinikumi kardioloogia arst-õppejõud Priit Pauklin. Kõige tavalisemateks on mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (MSPVR), harvemini paratsetamool ja hormoonpreparaadid. Kui sage on see probleem Eestis, ei ole täpselt teada, kuna vastav statistika puudub ja enamik MSPVR-dest on käsimüügiravimid.

Ka krooniline valu võib soodustada vererõhu tõusu, seetõttu pole alati lihtne mittesteroidsete põletikuvastaste ravimitest loobuda, eriti neil, kes vajavad nende ravimite põletikuvastast toimet (nt. krooniliste liigesvalude korral), selgitas Pauklin. Peaks proovima kasutada võimalikult väikeseid, kuid veel efektiivseid MSPVR doose.

Suur probleem nii Eestis, kui ka mujal maailmas on, et suur osa vererõhuhaigetest ei saavuta vererõhuravi sihtmärkväärtusi. "Kindlasti on vererõhuravimite efektiivsust langetavate ravimite tarvitamisel selles oma osa, kuid enamasti omab suuremat rolli patsiendipoolne halb pikaaegne ravisoostumus ja vähene teadlikkus sellest, millist vererõhunumbrit me saavutada tahaksime," ütles Pauklin. "Arstid omakorda kipuvad kasutama liiga väikeseid vererõhuravimite doose kartes ravimite kõrvaltoimeid. Samas ei saa unustada asjaolu, et ükski ravim ei asenda elustiili muutusi, mis on hüpertooniatõve esmaseks ravimeetodiks."

Pauklin lisas, et kindlasti tuleks ravimite ebasoodsale koostoimele mõtelda, kui vererõhk allub halvasti ravile ka mitme vererõhuravimi kombineerimisel.

Äripäev
12. December 2018, 15:59

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi