Erakliinikutes sünnitamise ajastu läbi

Elite kliiniku juhataja ja arst Andrei Sõritsa.
Elite kliiniku juhataja ja arst Andrei Sõritsa.Foto: Meeli Küttim
Tartus asuv Elite kliinik lõpetab plaanilise keisrilõike osutamise, sellega hääbub ka igasugune sünnitusteenuse pakkumine eratervishoiuasutuste poolt.

Elite Kliinik teatas sel nädalal, et lõpetab 20. septembrist plaaniliste keisrilõigete  pakkumise. Põhjuseks on väike keisrilõigete arv ja suurenenud vajadus ambulatoorseks eriarstiabiks.

"Me ei saa enam hoida meditsiiniruume kinni teenuse jaoks, mida Eesti Haigekassa ei finantseeri ja mida inimesed ei saa endale lubada kõrge hinna tõttu," kommenteeris kliiniku juhataja ja arst Andrei Sõritsa.

Eesti Haigekassa otsustas 2015. aastal lõpetada sünnitusabiteenuse rahastamise erahaiglates. Elite erakliiniku sünnitusosakond jätkas toona tegevust ilma riikliku toeta. See tõi patsientidele kaasa hinnatõusu, mille tulemusena vähenes märkimisväärselt sünnituste arv.

Et plaaniline keisrilõige saaks toimuda, peab valmis olema terve meditsiinipersonali brigaad - kaks naistearsti, lastearst, anestesioloog, ämmaemand, operatsiooniõde, anesteesiaõde, õe abiline. Naine ja laps vajavad ööpäevaringset jälgimist ja regulaarseid visiite lastearsti ja naistearsti poolt.

Need ligi neli aastat, mil Elite sünnitusosakond töötas ilma riikliku toeta, andsid kinnituse, et Eestis suudavad ainult vähesed oma sünnitusabiteenuse ise kinni maksta.

Elite Kliinik pakkus sünnitusabiteenust 16 aastat. Selle aja jooksul nägi ilmavalgust ligi 1400 last. Aastatel 2015–2018 sündis plaanilise keisrilõike teel 45 last. Käesoleva aasta septembrikuus on planeeritud veel kaks viimast keisrilõiget.

Elite kliinik jätkab viljatusravi ja eriarstide vastuvõttudega, jätkuvalt töötavad nii üld-, spermatoloogia- ja embrüoloogialabor, töötab operatsiooniplokk. Sünnitusosakond ehitatakse ümber ja kohandatakse sobivaks tööpaigaks eriarstidele. Elite kliinik töötab kuuel päeval nädalas.

Äripäev
05. September 2018, 14:24

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi