Mesilased toodavad suurepärast ravimit

Taruvaik on mesilaste valmistatav vaigutaoline kleepuv aine.
Taruvaik on mesilaste valmistatav vaigutaoline kleepuv aine.Foto: Scanpix/ PantherMedia
Kas teadsid, et juba vanad kreeklased kasutasid taruvaiku erinevate haiguste raviks? Apteeker räägib, miks see mõru ja spetsiifilise lõhnaga loodustoode tervisele hea on.

Apotheka apteeker Kerli Valge räägib, milliste tervisehädade korral on taruvaigust abi.

Mitusada kasulikku ühendit

Teadlased on tuvastanud taruvaigus üle 300 ühendi, mille hulka kuuluvad paljud makro- ja mikroelemendid, antioksüdandid, peaaegu kõik vitamiinid ja asendamatud aminohapped.

Palju on ka antibakteriaalsete omadustega orgaanilisi happeid, põletikuvastaseid aineid, biostimulaatoreid ja teisi bioaktiivseid aineid. Lisaks sisaldab taruvaik taimseid valke, palsameid, vaha, eeterlikke õlisid ning õietolmu.

Kasulike omaduste tõttu lisatakse taruvaiku vitamiinidesse. 

 

Bakterite- ja põletikuvastane toime

Taruvaigul on täheldatud palju häid omadusi, näiteks võib taruvaik aidata pidurdada põletikulisi protsesse, vähendada turseid ja alandada kolesterooli. Taruvaik võib piirata haigustekitajate arengut, soodustada haavade parandamist ning leevendada isegi valulikkust.

Taruvaiku kutsutakse hellitavalt ka looduslikuks antibiootikumiks, mida kasutatakse eelkõige tema antibakteriaalsete omaduste tõttu nina-, kurgu-, kõrva- ja hingamisteede vaevuste leevendamiseks.

Ka kroonilise neelu- või ägeda kõripõletiku, limaskestade tursete ja köha korral kulub taruvaik marjaks ära. 

Aitab haigustele vastu panna

Taruvaik aitab aktiveerida rakkude arengut, stimuleerida kudede kasvu, regenereerimisprotsesse ja käivitada organismi kaitsejõu. Väga hästi maitseb näiteks mesi taruvaiguga, mis imendub hästi organismi ja toimib loodusliku antiseptikuna.

Äripäev
04. September 2018, 14:38

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi