Jaanipäeva üle elamiseks säilitage kaine mõistus

Mõistuslik käitumine ja lõbutsemine ei ole üksteist välistavad, rõhutab arst jaanipäevaks soovitusi andes.
Mõistuslik käitumine ja lõbutsemine ei ole üksteist välistavad, rõhutab arst jaanipäevaks soovitusi andes.Foto: Scanpix
Ida-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja Märt Põlluveer paneb inimestele südamele, et jaanipühade ajal ei maksa liigseid riske võtta.

"Jaanipäev on aeg, kui inimesed tunnevad end vabalt ja võtavad koos midagi ette, aga kui on rohkem liikumist, siis tõenäoliselt ikka midagi juhtub," tõdeb doktor Märt Põlluveer. "Elementaarne ettevaatlikkus on vajalik, näiteks tule käsitlemisel. Jaanipäeva väga tüüpiline vigastus on grilli vigastus – inimene kõrvetab end lahtise leegiga, kui ta valab süütevahendit puudele."

Teine tüüpiline vigastus juhtub erakorralise meditsiini osakonna (EMO) juhataja sõnul kõikvõimalike sportmängudega tegelemisel, mille käigus ülemeelikus tujus vigastatakse end jooksmise ja hüppamise käigus. "Tihti peetakse pidusid ka järvede-tiikide ääres: vettehüpped toovad meile tavaliselt rohkem tööd," märgib Põlluveer ja kutsub üles mitte võtta liigseid riske.

"Inimest hoiab terve mõistus. Mõistuslik käitumine ja lõbutsemine ei ole üksteist välistavad. Tihti kiputakse üksteist rumala käitumisega üle trumpama, see ei ole mõistlik," räägib Põlluveer.

Tihti hakatakse üle trumpama üksteist siis, kui on mängus alkohol. "Joomane pea ei tee kellelegi head. Seda teavad kõik, et ülemäärane joomine on riskitegur, seda on isegi piinlik korrata," tõdeb Põlluveer. "Kõige rohkem paistavad alkoholiga seotud vigastused välja seoses liiklusõnnetustega, aga on ka alkohoolses joobes saadud kümned ja kümned vigastused, mis ei lõppe surmaga, kuid mille tagajärjel on inimesed nädalaid rivist väljas ja kannatavad ühe joomase peaga tehtud lolluse pärast."

Alkoholiga seoses paneb doktor Põlluveer südamele, et osta tuleks seaduslikku alkoholi. "Ega alkoholi joomist ei saa käsukorras lõpetada, aga ostma peaks seaduslikku alkoholi – paraku ei ole metanoolimürgitused Eestis kuhugi kadunud. Neid ei ole kümnete kaupa, aga praktiliselt igas kuus joob keegi Eestis metanooli," paneb arst südamele.

Kuidas otsustada, kas vigastus on nii tõsine, et peab tulema erakorralise meditsiinikeskusesse? "Rusikareegel sõltub vigastuse ulatusest," ütleb EMO juhataja. "Kui hakkate kahtlema, siis reeglina ei ole vaja tulla. Kui on tunne, et enam teisiti ei saa, siis tuleb tulla. Kui inimene on teadvuseta, siis ei ole küsimust – tuleb kutsuda kiirabi," selitab arst.

Äripäev
22. June 2018, 12:54

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi