3 soovitust, et suvi ei lõppeks nahavähiga

Päikese eest tuleb end kaitsta kõigil, ükskõik missugune nahatüüp inimesel ka poleks.
Päikese eest tuleb end kaitsta kõigil, ükskõik missugune nahatüüp inimesel ka poleks.Foto: Scanpix
Kuidas mõjutab päike meie nahka ja kuidas leida õiged kaitsevahendid, et suveilmasid täiel rinnal nautida? Benu apteegi farmatseut Reet Laisaar selgitab.

Päike on mõjuvõimas ja seetõttu soovitab Reet Laisaar end päikese eest kaitsta kõigil, ükskõik missugune nahatüüp inimesel ka poleks. "Kindlasti aga tuleb heledama ja tundlikuma nahaga inimestel olla ettevaatlikumad, sest nende nahk kahjustub enim ja nemad vajavad seetõttu ka tugevamat päikesekaitsefaktorit," selgitab apteeker.

Mida peaks teadma sobivaima päikesekaitse valikul?

Päikese käes viibides tuleks kasutada laia spektriga päikesekaitsevahendit. "Päikesekaitset valides, tuleb jälgida, et pakendil on nii UVA- kui ka UVB-kaitse märge ja SPF skaala vähemalt 30–50," selgitab Reet Laisaar. SPF on filter, millega tähistatakse päikesekaitse tugevust ja mis ennetab päikesepõletuse teket.

"Kui valid päikesekaitsetoodet, siis pööra SPF-faktorile alati tähelepanu. Lastel ei tohiks SPF näitaja jääda alla 50ne," lisab farmatseut.

Tihti pelgavad inimesed suure SPF faktoriga kreeme, kartes, et nahk ei päevitu. Päris nii see siiski ei ole.

Kindlasti ei tohiks ilma SPF kreemita päikese käes viibida need inimesed, kel on olnud nahavähk või mõni vähieelne seisund, kui esineb päikeseallergia, pigmentatsioonihäire või mõni muu tõsine päikesega ägenev haigus.

Laisaar toonitab, et parim kaitse päikese eest on siiski vari, riidekate või äärega peakate. Kuuma päikesega on soovitav liikuda väljas kogu keha katva õhukese riietusega, nii on võimalik saada kerge jume ja ka D-vitamiini annus.

Kuidas ära tunda päikesepõletust ja kuidas seda leevendada?

Päikesepõletuse tunnuseks on punane ja tulitav nahk, tekkida võivad ka turse ja villikesed. "Juba esmaste nähtude ilmnemisel tuleks päikese käest koheselt ära minna ja otsida varjualust," rõhutab farmatseut.

Põletunud nahka soovitab apteeker jahutada spetsiaalsete põletusvastaste vahenditega, mida leiab apteegist. Põletavat nahka saab jahutada ka kas nahale pihustatava veega või teha niiskeid, jahedaid mähiseid.

Raskematel juhtudel tuleb pöörduda kindlasti arsti juurde ning kasutada juba retseptiravimeid. 

Kui kahtled, kaalu raportit

Nahadiagnostika aitab teada saada, millise päikesekaitsefaktoriga kreem on just sinu nahale sobivaim ja kui kaua võib kreemita viibida päikese käes. Päikesetaluvust on võimalik kindlaks määrata BENU apteekides, kus koostatakse isiklik kosmeetikaraport.

Selle käigus mõõdetakse spetsiaalse aparaadi abil ka naha melaniinisisaldust, mis näitab ära ohutu päikese käes viibimise aja ja saab soovituse päikesekaitsefaktorile. Lisaks saab raporti tegemise käigus teada infot naha niiskustaseme, rasususe ja elastsuse kohta. 

 

Äripäev
21. June 2018, 12:47

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi