Eestlaste vaktsineeritus on leetripuhangu ärahoidmiseks liiga väike

Pilt illustratiivne.
Pilt illustratiivne.Foto: Scanpix
Epidemioloogide hinnangul on Eestlaste vaktsineeritus on leetripuhangu ärahoidmiseks liiga väike ning kaitseta on valdavalt vaktsiinist loobunud vanemate lapsed.

Eestis on sel aastal teatatud kümnest leetrite juhtumist: kaheksa Saaremaal ja kaks Harjumaal. «Olukord on murettekitav, sest terviseameti andmetel on Eestis vanuserühmas 2–14 aastat vaktsineerimata 8197 last ja vanuses 14 aastat 1126 last ning üle 60 protsendi nendest asub Tallinnas. Meil on väga suurepärane puhangupinnas,» rääkis Tartu Ülikooli kliinikumi nakkusarst Kadri Kõivumägi Postimees Tervisele.

«Kuigi esimene diagnoositu oli Tais nakatunud Viimsi kooli õpilane, on Saaremaal juhud meie oma inimeste vahel levinud,» täpsustas Kõivumägi. Tema sõnul tuleks ennast uuesti vaktsineerida kõigil, kes on saanud vähem kui kaks kolmikvaktsiini doosi. 

Maailma tervishoiuorganisatsioon ütleb, et puhangu ärahoidmiseks peaks vaktsiiniga hõlmatus olema üle 95 protsendi. Kõivumäe sõnul on Eestis esimese doosiga hõlmatus üle 95 protsendi, välja arvatud Tallinnas, Harjumaal ja Pärnumaal. Teise doosiga hõlmatus on umbes 85 protsenti.

«Kui inimene on saanud kaks doosi MMR-vaktsiini (punetised, mumps, leetrid), siis ta ei tohiks haigestuda. Ainult üks doos kaitseb kuni 95 protsenti, samuti muudab see haiguse kulgu ja sümptomeid kergemaks, kuid haige on endiselt nakkusohtlik,» seletas Kõivumägi.

«Vaktsineerimiseelsel ajastul olid leetrid üks peamisi alla viieaastaste laste surmapõhjuseid ning on seda ka praegu. Igal aastal sureb maailmas leetritesse 90 000 inimest, kellest enamik on alla viieaastased,» rääkis Kõivumägi.

WHO Euroopa kontor teatab, et leetritesse haigestumine on 2017. aasta jooksul kasvanud. Euroopa regioonis teatati eelmisel aastal haigusest 14 600 korda, oli 37 surmajuhtu. Haigestumine on kasvanud hüppeliselt võrreldes 2016. aastaga, kui Euroopas oli vaid 5273 haigusjuhtu.

Praegu on suuremad leetrite puhangud Prantsusmaal, Rumeenias, Kreekas ja Itaalias.

Äripäev
15. May 2018, 08:58

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi