Test näitab, kas vajad vaktsiini leetrite vastu

Leetrid on ohtlik nakkushaigus, mida saab ennetada vaktsineerides.
Leetrid on ohtlik nakkushaigus, mida saab ennetada vaktsineerides.Foto: Scanpix
Lihtne veretest aitab kindlaks teha, kas sul on organismis piisaval hulgal leetriviiruse vastaseid (IgG) antikehi ehk kas kunagi tehtud vaktsiin organismis veel toimib või tuleks ette võtta uus immuniseerimine.

Kui leetriviiruse antikehade sisaldus on üle teatud taseme, on inimesel leetriviiruse vastane immuunsus ehk tõvekindlus olemas, kui antikehi pole piisavalt, siis on immuunsuse tekkeks vajalik (taas)vaktsineerimine.

SYNLABI laborispetsialist Jelena Hololejenko ütles, et leetriviiruse vastaste antikehade kindlaks tegemiseks tuleb määrata leetriviiruse vastase IgG antikehade sisaldus veres.

Analüüs on tasuline ja maksab näiteks SYNLABIS erakliendile 9.50 eurot, millele lisandub verevõtu maksumus 4 eurot. Analüüsi hind ärikliendile (arstile) on 8.72 eurot.

"Positiivne IgG tulemus vereproovis viitab kas varem läbipõetud haigusele või vaktsineerimisele. Mõlemal juhul IgG tase tõuseb ja sellest tulenevalt ei saa labor tuvastada kumb neist on positiivse IgG tulemuse põhjustanud, vaid öelda, et leid viitab immuunsuse olemasolule leetrite suhtes," kõneles Hololejenko.

"Kui IgG tulemus on negatiivne või piiripealne, viitab see ebapiisavale immuunsusele antud haiguse suhtes," lisas spetsialist.

Lisaks leetritele saab SYNLABIS analoogselt testida end ka tuulerõugete, puukentsefaliidi, läkaköha, hepatiitide A ja B, punetiste, mumpsi, marutaudi, difteeria ja poliomüeliidi ehk lastehalvatustõve suhtes. Parasjagu põetavale haigusele viitab vastavate IgM antikehade posiitiivne tulemus vereproovis.

Terviseameti peaspetsialist Irina Filippova on varasemalt öelnud, et leetrid on hea näide unustuste hõlma vajuma hakanud nakkushaigustest, mis endast taas märku annavad ja seda paljus tänu vaktsineerimata jäänud kogukondade hulga suuremisele Euroopas. 2017. aastal Euroopas leetritesse haigestunutest olid 80 protsendil tegu vaktsineerimata teismeliste ja noortega.

Sel aastal on Eestis ametlikult kinnitatud 10 leetritesse haigestumist, neist 8 Saaremaal ja kaks Harjumaal.

Äripäev
14. May 2018, 13:30

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi