Hambaimplantaadid aitavad lahendada erinevaid suutervise probleeme

Hambadoktori meeskond tööhoos
Hambadoktori meeskond tööhoosFoto: Erakogu
15 aastat tagasi alustas oma tegevust hambaravi kliinik Hambadoktor. Esialgu asuti tegutsema Nõmme kliinikus, kus lisaks kvaliteetsele hambaraviteenuse pakkumisele tehakse tihedat koostööd ka perearstidega. Hambaravi kliiniku rajajateks olid hambaarstid Aimar Krass ja Indrek Keevallik.

Mullu laiendas Hambadoktor oma tegevust asutades uue kliiniku Tallinna kesklinnale lähemal – Kristiine südames. Ka seal on põhirõhk pandud kvaliteedi tagamisele ja kliinikust ei puudu kaasaegsed vahendid tänapäevastele patsientide ootustele vastamiseks.

Uurisime kliiniku asutajatelt, kogenud hambaarstidelt dr Aimar Krassilt ja dr Indrek Keevallikult tänapäeval laialt levinud hambaimplantaatide kasutamise eesmärke ja võimalusi. Palusime neil selgitada, millele peaksid inimesed implantaatide paigaldamisega seonduvalt tähelepanu pöörama ning mis protseduuriga kaasneda võib.

Hambaimplantaate vajavad ka nooremad

Dr Keevalliku sõnul puudutab hambaimplantaatide vajadus järjest enamaid inimesi. Kõik soovivad esteetilist välimust ja puuduvad hambad ei ole ainult vanemate inimeste probleem. Ka noorematel patsientidel võib tulla vajadus asendada trauma tagajärjel kaotatud hambaid, kuid on ka juhuseid, et jäävhambaid ei kasvagi. "Kahjuks on järjest rohkem näha ka halva suuhügieeni ja suhkrustatud jookide tagajärgi,” räägib Keevallik ja lisab, et kui kaotatud on suurem osa hambaid, kannatab kogu üldine inimese tervis.

Dr. Aimar Krass selgitab, et hammaste asendamise tehnoloogiad pole enam ammugi need, mis vanasti. 20 ja rohkem aastat tagasi kasutatud lahendused ei võimaldanud saavutada piisavalt esteetilist ja loomulikku tulemust. Tänapäeval on igal inimesel võimalik saada täpselt temale sobiv implantaadi, hambakrooni- või proteesilahendus. Kasutatavad tehnoloogiad võimaldavad juba ette visualiseerida lõpptulemust. Ka kogu kroonide valmistamise protsess on toetatud tehnoloogia poolt mille abil valmistatakse ülitäpseid ja kauneid täiskeraamilisi kroone, kusjuures iga hamba "viimane lihv “on alati käsitöö mille abil tagatakse individualiseeritud tulemus.

Valutunnet eriti ei ole

Implantaadilahendus tähendab, et lõualuusse paigaldatakse titaanist implantaat, mis on justkui tehis hambajuur, millele hiljem lisatakse hambakroon. “Kirurgilise protseduuri järel harilikult patsiendid erilise valu üle ei kurda ning enamasti aitavad mõõdukat valu vaigistada tavalised käsimüügis saadaolevad ravimid," lisab Keevallik, kelle sõnul on implantaatidel suur eelis tavapäraste proteeside ees, sest need on kõige füsioloogilisemad hammaste asendamiseks. “Korrektselt paigaldatud ja kvaliteetsed implantaadid on väga vastupidavad, sest tegelikult on need tehtud palju tugevamatest materjalidest kui loomulikud hambad," kinnitab Keevallik.

Hambaimplantaatide kasutamine on sageli õigustatud ka patsientidel, kes eelistavad suust eemaldatavaid proteese ja ei soovi kõiki puuduolevaid hambaid hambaimplantaatidega asendada. Sellisel juhul on implantaadid heaks lahenduseks proteeside fikseerimiseks. Sellisel juhul paigaldatakse lõualuusse vaid kaks kuni neli spetsiaalset proteeside jaoks mõeldud implantaati. Tänu sellele süsteemile on eriti just vanemad inimesed saanud võimaluse nautida jälle igapäevaelu mugavate proteesidega. Teatud juhtudel pääsevad inimesed ka kohustusest võtta proteesid ööseks suust.

Hambaimplantaatidega taastatud hammaste hind sõltub sellest, milliseid kroone kasutatakse. Hambaimplantaatidele kinnituvate proteeside kulu aitab sellest aastast katta ka haigekassa proteesihüvitis, mille summa on 260 eurot kolme aasta peale ja mida saavad kasutada puuduva töövõimega inimesed, töövõimetus- ja vanaduspensionärid ning üle 63aastased ravikindlustatud eakad.

„Oleme Hambadoktoris tegelenud hambaimplantaatidega ja implantaatidele paigaldatavate proteesidega juba 15 aastat ja on näha, et inimesed saavad implantaatidest palju abi. Hinnatakse nii saavutatud esteetilist aspekti kui ka taas avanenud võimalust normaalselt süüa. Tähtis on leida iga patsiendi võimalustele ja vajadustele vastav optimaalne lahendus, mis personaalses suhtluses hambaarstiga enamasti saavutatakse,“ Ütleb dr Krass.

Kristiine kliinik 

Broneeri: +372 656 9933, 

kristiine@hambadoktor.ee

Koskla 16, Tallinn

Tegevusloa nr: L04180

Nõmme kliinik 

Broneeri: +372 671 0380, +372 506 1368,

nomme@hambadoktor.ee

Pärnu mnt 289/1, Tallinn

Tegevusloa nr: L03005

Äripäev
08. May 2018, 15:25
Vaata EST või RUS arhiivi