Melanoomi haigestumine on Eestis 10 aastaga kahekordistunud

Kahtlasi sünnimärke tuleks lasta arstil üle vaadata.
Kahtlasi sünnimärke tuleks lasta arstil üle vaadata.Foto: Scanpix / Pan
Eesti elanike sagenev reisimine päikeserohketesse riikidesse ja sealne mõõdutundetu päevitamine ning noorte üha tihedam solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja naha melanoomi haigestumist.

Päikesevalgus on oluline, et toota organismile vajalikku D-vitamiini, see on vajalik ka kaltsiumi imendumiseks ja luude kasvuks. Kuid päikesega liialdamine, sealhulgas ka kunstpäikese ehk solaariumi kasutamine, aga suurendavad nahavähi ja melanoomi teket, samuti kiirendab see naha vananemist, vähendab immuunsüsteemi tõhusust ning põhjustab ka erinevaid silmahaigusi.

50-90% nahavähi juhtude põhjuseks on liigne ultraviolettkiirgus. Kuigi tegu on vähiga, mida on võimalik varakult avastada, on suremus nahavähki ja eelkõige melanoomi kõrge. On oluline märkida, et kuigi meestel esineb nahavähki poole vähem kui naistel, sureb neid sellesse haigusesse poole rohkem. Selle peamiseks põhjuseks on haiguse liiga hiline avastamine.

Nahavähile pöörab Euroopas kõige suuremat tähelepanu organisatsioon Euromelanoma, mis asutati dermatoloogide poolt 1999. aastal Belgias. Tänaseks on aktiivsed 33 Euroopa riigi arstid, Eesti nende seas. Euromelanoma eesmärkideks on elanike skriinimine melanoomi / nahavähi varajaste juhtude avastamiseks ja inimeste harimine nende tervisekäitumise eesmärgil, et hoida ära nahakasvajatesse haigestumist.

Nahavähi ennetamiseks on oluline jälgida oma nahka ja muutuste korral sünnimärkides pöörduda kohe arsti poole. Tähtis on teada, varane haiguse avastamine tagab parima ravitulemuse. Mida väiksemate muutustega alustada ravi, seda lihtsam see on ja seda kindlamini saab terveneda.

Äripäev
07. May 2018, 15:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi