Tulevikumeditsiin sai riigilt rahasüsti

Riik panustab neljal aastal täiendavalt 20 miljonit eurot, et jätkata geeniproovide kogumisega.
Riik panustab neljal aastal täiendavalt 20 miljonit eurot, et jätkata geeniproovide kogumisega.Foto: Scanpix/Caro
Riik panustab järgneval neljal aastal täiendavalt 20 miljonit eurot personaalmeditsiini arendamisse.

Riik suunab tänavu käivitatud geeniprojekti aastatel 2019–2022 täiendavalt veel 20 miljonit eurot, et jätkata geeniproovide kogumise ja personaalmeditsiini teenuste arendamisega, leppis valitsus kokku riigi eelarvestrateegias.

"Suurendame järgnevatel aastatel oluliselt investeeringuid meditsiiniteadusesse, et tagada ennetava meditsiini jätkuv arendamine Eestis. Selleks suuname järgnevatel aastatel tänavu alanud geeniprojekti täiendavalt veel 20 miljonit eurot, et jätkata geeniproovide kogumise ja geenikaartide koostamise järel personaalmeditsiini teenuste arendamisega," ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski

"Lisarahaga saame tuua geeniandmed tervise infosüsteemi, et arstil oleks võimalik ravi ja ravimite määramisel võtta arvesse ka inimese personaalset geeniinfot. Tulevikuperspektiivis näeme, et kõigi Eesti inimeste geeniandmed võiksid olla tervise infosüsteemis, et läbi personaalmeditsiini teenuste saavutada paremad ravitulemused ja seeläbi madalamad tervise- ja hoolekandekulud," lisas minister. 

Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu direktori professor Andres Metspalu sõnul annab valitsuse otsus jätkata järgnevatel aastatel geenivaramu laiendamist aastaks 2022 enam kui poolele Eesti täiskasvanud elanikkonnast võimaluse saada osa tulevikumeditsiinist.

"Nii suurele osale eestimaalastele kaasaegsete IT- otsusetugedega personaalmeditsiini teenuste pakkumine muudab rahvatervise olukorda terves riigis. See toimub eelkõige haiguste ennetuse, ravimite sobivuse hindamise ja inimeste personaalse motiveerimise kaudu, mis omakorda aitab pikendada tervena elatud elu," ütles Metspalu.

Ka Tartu Ülikooli teadusprorektor Kristjan Vassil rõhutas projekti olulisust Eesti arstiteadusele.

"Personaalmeditsiini projekt on suurepärane näide sellest, kuidas teadustöö käigus leitud geenide, tervisekäitumise ja haiguste vaheliste seoste põhjal on võimalik luua algoritme, mis kasutavad kergesti kättesaadavaid andmeid oluliste riskide hindamiseks," sõnas Vassil.

"Tegemist on Eesti arstiteaduse arengule olulise projektiga, mis on ülikooli jaoks väga tähtis ning millesse Tartu Ülikool panustab maksimaalselt nii vajaliku teadustöö rakendamiseks kui arstide koolitamiseks."

Geeniandmete kogumine  on oluline samm ennetava meditsiini suunas, mis muudab tänapäevast tervishoidu ning võimaldab pakkuda tulevikus inimestele paremat ja õigeaegset ravi.

Äripäev
30. April 2018, 16:51

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi