Sel aastal juba 8 leetrite diagnoosi

Pilt illustratiivne.
Pilt illustratiivne.Foto:
Saaremaal kinnitati sel nädalal veel 4 inimese haigestumine leetritesse, kokku on Eestis nüüd 8 inimest, kes selle diagnoosi saanud sel aastal.

Saaremaal kinnitati eile, 26. aprillil laboratoorselt veel kaks leetritesse haigestumist, neist ühel juhul oli tegu vaktsineerimata väikelapse ja teisel juhul ligi 40-aastase mehega.

Saaremaal on sel aastal kinnitatud kokku 6 leetritesse haigestumist, neist neli viimati kinnitatut haigestusid praktiliselt üheaegselt, mis tähendab, et inimesed said nakkuse ühest allikast. Täpsem nakatumise põhjustaja on väljaselgitamisel. 

Hetkel on oluline, et inimesed Saaremaal jälgiksid oma tervist ja haigustunnuste ilmnemisel võtaksid kohe ühendust oma arstiga.

 

Sel nädalal varem kinnitas terviseamet, et saarel on leetritesse haigestunud kaks täiskasvanut: üks üle 40-aastane mees ja üle 50-aastane naine, kelle haigestumine ei ole seotud reisimisega ja kelle vaktsineerimisstaatus on teadmata.

Terviseameti epidemioloogilise valmisoleku büroo juhataja Irina Dontšenko sõnul on sel aastal Saaremaal laboratoorse kinnituse saanud varem juba neli leetrite haigusjuhtu. 

"Tihedas koostöös kohalike perearstidega jätkame haigestumise üksikasjade uurimise, kontaktsete väljaselgitamise ja nõustamisega," kinnitas Dontsenko.

Sel aastal on Eestis ametlikult kinnitatud 8 leetritesse haigestumist, neist 6 Saaremaal ja 2 Harjumaal. Eelmisel, 2017. aastal registreeriti Eestis üks reisilt kaasa toodud leetrite haigusjuht.

Leetrite viiruse leviku tõkestamiseks ja uute võimalike juhtude ennetamiseks palub terviseamet leetritele viitavate haigusnähtude ilmnemisel võtta viivitamatult ühendust oma perearstiga.

Vaktsineerimine

Eestis vaktsineeritakse kõiki lapsi vastavalt vaktsineerimiskavale kahe MMR (leetrid, mumps ja punetised) vaktsiinidoosiga vanuses 1 ja 13 eluaastat. Kui teie laps on mingil põhjusel jäänud seni vaktsineerimata, siis võite alati pöörduda vaktsineerimisealaseks nõustamiseks perearsti või koolitervishoiuteenuse osutaja poole. Laste vaktsineerimine on tasuta.

Täiskasvanutel, kes ei ole leetreid põdenud ja kes ei ole vaktsineeritud või ei oma andmeid oma vaktsineerimise kohta, soovitame lasta end vaktsineerida kahe MMR (leetrid-punetised-mumps) vaktsiinidoosiga. Kahe vaktsineerimise vaheline aeg peaks olema vähemalt üks kuu.

Neil täiskasvanuil, kes teavad kindlalt, et nad on aastaid tagasi vaktsineeritud leetrite ühe doosiga, soovitame uuendada kaitset leetrite suhtes ühe täiendava vaktsiinidoosiga. Vaktsineerimiseks pöördu oma perearsti poole või vaktsineerimiskabinetti. Täiskasvanutel tuleb leetrite vastase vaktsineerimise eest ise tasuda.

Äripäev
25. April 2018, 17:00

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi