Kolm kuud HPV vastu vaktsineerimist – tulemused käes

Aasta esimese kolme kuuga on riigi toel HPV vastu vaktsineeritud 6355 tüdrukut.
Aasta esimese kolme kuuga on riigi toel HPV vastu vaktsineeritud 6355 tüdrukut.Foto: Scanpix/PantherMedia
Aasta esimese kolme kuuga on riigi pakutud võimalust vaktsineerida end HPV vastu kasutanud 6355 tütarlast ehk 28,5% sihtrühmast.

Terviseameti peaspetsialisti Irina Filippova sõnul pakuti esimeses kvartalis võimalust ennekõike neile, kellel täitub peatselt 15. eluaasta.

"Ka edaspidi peavad kõige kiiremini otsuse langetama vanemad, kelle tütar saab lähiajal 15-aastaseks. Riikliku programmi alusel saab tasuta vaktsiini inimese papilloomiviiruse vastu kuni selle vanuseni. Edaspidi tuleb juba ise otsida vaktsineerimise võimalusi ja tasuda vaktsineerimise eest," selgitab Filippova. Tema sõnul tuleks otsustamisel lähtuda teaduspõhisest infost, mida leiab näiteks veebilehelt www.vaktsineeri.ee.

Terviseameti peaspetsialisti sõnul on parim tulemus HPV-vaktsineerimise osas hetkel Ida-Virumaal, kus vaktsineeriti 1. doosiga 51,1% sihtrühmast. Kõige tagasihoidlikumad on tulemused Hiiumaal ja Raplamaal, kus vaktsineeriti HPV-vaktsiini 1. doosiga vastavalt 23,7% ja 18,8% sihtrühmast.

"Hea meel on nentida, et tänaseks on Eestis juba 65 kooli, kus hõlmatus HPV vaktsiini 1. doosiga 2003. a sündinute seas ületab 70%," lisab Filippova. Tema sõnul toimub HPV-vastane vaktsineerimine Eestis plaanipäraselt.

Kümnes Tallinna ja Harjumaa koolis on HPV vastu vaktsineeritud enam kui 70% 2003. aastal sündinud tüdrukutest.

"Kui rääkida 2003. aastal sündinute vaktsineerimisest, siis on Tallinnas ja Harjumaal enam kui 70% sihtrühmast vaktsineeritud Rocca al Mare koolis, 21. keskkoolis, Prantsuse Lütseumis, Inglise Kolledžis, Kunstigümnaasiumis, Tõnismäe Reaalkoolis, Mustamäe Reaalgümnaasiumis, Loo Keskkoolis, Euroopakoolis, Karjamaa põhikoolis," tõi terviseameti esindaja Iiris Saluri välja.

Ligi 20 koolis üle Eesti on oma 14aastastele lastele lubanud HPV-vaktsiini teha 100 protsenti lapsevanematest ehk Eestis on hulk koole, kus kõik 14aastased tüdrukud on kasutanud vaktsineerimise võimalust.

Mõned faktid HPV-vaktsiini kohta

Eestis kasutatava vaktsiini Gardasil 9 ohutust jälgiva ravimiameti andmetel esitati esimese kvartali jooksul 8 kõrvaltoimete teatist. Kõik kõrvaltoimed olid mööduvad.

Vaktsineerimist läbiviivate koolitervishoiutöötajate hinnangul on laste ja vanemate üldine suhtumine enamasti positiivne ja ratsionaalne. Samas esineb ka kaitsesüstimisest keeldujaid.

Eesmärgiks on saavutada järgmise aasta lõpuks kogu sihtrühma tütarlaste hulgas 70%-ne hõlmatus HPV-vaktsiini 1. doosiga.

HPV-vaktsiin on riiklikus immuniseerimiskavas 82 riigis ning kogu maailmas on rohkem kui 100 miljonile inimesele manustatud kokku üle 270 miljoni vaktsiinidoosi.

Vaktsineerimisega varem alustanud riikides on toimunud märgatav HPV-ga seotud vähkide, vähieelsete seisundite ja teravate kondüloomide esinemissageduse langus. Kokkuvõttes on tegemist hetkel parima teaduslikult tõestatud viisiga kaitsta tütarlapsi HPV ja sellest põhjustatud vähi eest.

2018.–2019. aastal on immuniseerimiskava sihtrühmaks 12–14aastased tütarlapsed ehk need, kes on sündinud 2003, 2004, 2005, 2006 ja 2007. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist ning selle viivad läbi koolide tervishoiutöötajad.

Äripäev
24. April 2018, 11:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi