Aeg hambahari välja vahetada

Kuna tavaline hambahari kaotab kasutades elastsuse, selle harjased deformeeruvad ning muutuvad ebaühtlaseks, tuleks hambahari välja vahetada keskmiselt iga kahe kuni kolme kuu tagant.

Kui hambaharja harjased on liigselt kulunud, ei jõua need hambapinnani ja see jääb puhastamata. Puhastamata hambapind on aga suurepärane pinnas bakterite levikuks ja kaariese tekkeks, mis omakorda kulmineeruvad veelgi suuremate hambatervise probleemidega.

Õige suuhügieeni hoidmiseks tuleb seega hakata uue hambaharja soetamise peale mõtlema juba pärast paari kuud hambaharja kasutamist. Korralikul harjamisel ei tohiks hambahari kulumismärke näidata aga liiga kiiresti ehk kiiremini kui iga kahe kuu järel, sest hambaharja liiga kiire kulumine võib tähendada seda, et hambaid harjatakse liiga tugevasti või vale tehnikaga.

Hambaid tuleb harjata õrnalt, ringjate liigutustega ning alati tuleks eelistada pehmete harjastega hambaharja. Vastasel juhul vajavad lisaks hambaharjale väljavahetamist ka hambad.

Kui n-ö tavalise hambaharja peab välja vahetama iga kahe kuu tagant, siis elektrilise hambaharja pea on töövormis kolm kuud ehk keskmiselt kuu kauem kui mehaanilise hambaharja puhul. Elektrilise hambaharja kere aga kestab aastaid.

Kuna paljud pered kasutavad ühist elektrilise hambaharja keret ning vahetavad vaid selle päid, väheneb elektrilise hambaharja kasutamisega oluliselt ka koormus keskkonnale.

Ka suuhügienistid soovitavad võimaluse korral eelistada elektrilist hambaharja, sest elektriline hambahari eemaldab hammastelt oluliselt rohkem kattu kui tavaline hambahari ning annab kasutajale kätte õige tehnika hammaste harjamiseks. Seejuures hoolitsevad tänapäevased elektrilised hambaharjad ka igemete eest ning on sobilikud kasutamiseks tundlikel hammastel. 

Äripäev
12. December 2017, 14:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi