Köha kui kopsuhaiguse sümptom on tihti mõistatus

Vinduva köhaga tuleks pöörduda arsti poole. Foto on illustratiivne.
Vinduva köhaga tuleks pöörduda arsti poole. Foto on illustratiivne.Foto: Scanpix/PantherMedia
Kopsuhaiguste peamised sümptomid on köha, hingeldus, veriköha, rindkerevalu, kuid need võivad viidata õige mitmele haigusele, mistõttu tuleb alati lähtuda konkreetse patsiendi olukorrast ja taustast.

Köhateemat lahkab kliinikumi pulmonoloog prof Alan Altraja ühes oma ettekandes, millest toome teieni kokkuvõtte.

Kopsuhaigused on peamisi põhjusi tervishoiuteenuste poole pöördumiseks - maailmas 2. kohal. Iga sümptom on üksikuna väga ebaspetsiifiline ega viita reeglina ühelegi konkreetsele haigusele. Spetsiifilisemaks (konkreetsele haigusele viitavaks) muudab iga sümptomi või tunnuse lisateave sümptomi iseloomu kohta ja koosesinemine teiste sümptomitega. 

Köha kaasneb paljudele haigustele
Väga sage kaebus kõikide tasandite arstiabis kogu maailmas on köha. Põhiküsimused arsti jaoks on, kas köha on rögaeritusega või kuiv? Millal köha algas, kaua on kestnud, millised on muutused köha intensiivsuses ja röga erituses, samuti röga iseloomus aja jooksul. See on oluline, kaalumaks, kas konkreetne köha võib olla raske või ohtliku haiguse (kopsuvähi, hingamiselundite tuberkuloosi) tunnuseks.

Köha jaguneb ägedaks ja krooniliseks. Ägeda köha kestus on kuni 3 nädalat. Selle põhjuseks on nii ülemiste hingamisteede põletikud kui ka ohtlikumad haigused, nagu kopsupõletik, südamepuudulikkuse ägenemine, kopsuarteri embooliad, aspiratsioon (vedelik, võõrkeha, seedetrakti sisu jne).

Köha kestusega 3-8 nädalat on n-ö “alaäge köha”, sealt edasi võib juba rääkida kroonilisest köhast.

Krooniline köha on jätkuv või korduv köha, mis on kestnud vähemalt 8 nädalat. Kroonilisel köhal on väga palju erinevaid põhjusi ja see pole alati/igal juhul seotud suitsetamisega. Kirjanduse andmetel kannatab selle all ka 14-23% täiskasvanud mittesuitsetajaid.

Umbes 90% juhtudest on kroonilisel köhal kolm põhjust:
•“Ninaneelu nohu”, tekib nn „ülemistest hingamisteedest tingitud köha sündroom“
Bronhiaalastma
• Gastroösofageaalne reflukshaigus e mao-söögitoru tagasivooluhaigus

Ninaneelu nohu korral on ninaneelus limane või mädane eritis ja köha muutub pikaliasendis raskemaks. Bronhiaalastma köhale kaasnevad astma muud tunnused. Köha võib esineda ööpäev ringi, raskeneb kokkupuutel allergeeniga, külma õhuga, allergeeniga, füüsilise koormuse järel.

Gastroösofageaalse reflukshaiguse korral esineb tüsistusena nn refluksköha (10-40% juhtudest), kuna tekib söögitoru alumise osa ärritus (kõrvetised, maosisu tagasiheide).

Kroonilise köha põhjuseks võib olla ka bronhiektaasiatõbi. Seda iseloomustab rohke mädane või limane röga, sageli veriköha, kusjuures veri on helepunane, tihti rohke. Haiguse ägenemisel esinevad bakteriaalse põletiku tunnused.

Umbes 6% juhtudest võivad kroonilise köha põhjuseks olla mitmed haigused, nagu ACE-inhibiitorite (enalapriil, kaptopriil, ramipriil, fosinopriil jpt) laialdane kasutus südamehaiguste ravis; bronhogeenne kartsinoom (bronhidest lähtunud kopsuvähk); muud kasvajad bronhides (k.a healoomulised); alumiste hingamisteede infektsioonid; kopsutuberkuloos, pneumooniad, eeskätt atüüpilised (näit M. pneumoniae-tekkene); bronhiidid; südame vasaku vatsakese puudulikkus; sarkoidoos, aga ka psüühilised probleemid. Seda nn psühhogeenset köha esineb palju harvemini, kui välja pakutakse.

Kardiovaskulaarsetest põhjustest võib välja tuua mitraalstenoosi (vasaku koja-vatsakese vahelise suistiku ahenemine) või mitraalklapi puudulikkuse (kopsukongestsioon e. venoosne pais kopsuvereringes), aga ka südame vasaku vatsakese puudulikkuse ja kopsuarteri embooliad.

Veriköhal võivad olla järgmised põhjused:
* Tugevast köhimisest (võrdlemisi sage; intensiivne köhimine on hingamisteede limaskestale suhteliselt traumaatiline)
• Kõrge vererõhk (kontrollimata kõrgvererõhutõbi)
• Rindkere traumad – roidemurrud, kopsuvigastus
• Võõrkehad hingamisteedes
• Hüübimishäired (trombotsütopeenia, hemofiiliad, antikoagulantravi vale doseerimine)

 

Äripäev
10. November 2017, 12:55

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi