Insuldi järel on taastusravi ülioluline

Põhja-Eesti taastusravikeskus andis välja ülevaatliku raamatu insuldijärgsest taastusravist. Raamatu autor on keskuse juhtiv neuroloog-taastusraviarst doktor Maarika Nurm. Raamat ilmus vahetult enne maailma insuldipäeva, mida tähistatakse kogu maailmas 29. oktoobril.

,,Insuldi taastusravi“ on esimene nii põhjalik eesti keeles ilmunud ülevaade insuldijärgsest tõenduspõhisest taastusravist. Raamat annab ülevaate taastusravimeetoditest ja -võimalustest, raamatu esmase kasutajana näeb autor eeskätt perearste ja tervishoiutöötajaid, kes insuldihaigetega kokku puutuvad, samuti patsientide lähedasi, kes soovivad taastusravi võimalustega kursis olla.

„Insuldi puhul rõhutatakse enamasti esimeste tundide olulisust ning patsiendile kiiresti arstiabi andmise vajadust,“ ütles doktor Nurm. „Taastusravist, mis aitab ajukahustuse üle elanud patsiendil taastada eluks vajalikud oskused, töövõime ja parandada elukvaliteeti, on räägitud vähem. Samas on taastusravi oluline just Eestis, kus insult tabab tööealisi inimesi rohkem kui teistes Euroopa riikides.“

Insulti haigestub igal aastal Eestis ca 4000 inimest, neist kolmandik taastub pea täielikult ning kolmandikule jäävad eluaegsed neuroloogilised probleemid, millega seoses kujuneb puue. Lisaks haigetele mõjutab insult vahetult nende lähedasi, kelle õlul on tihti haige pikaajaline põetamine ja hooldamine.

„Professionaalse taastusraviga on patsiendi elukvaliteeti võimalik oluliselt parandada, samuti taastada tema töövõimet ja iseseisvat toimetulekut,“ ütles doktor Nurm. Tema sõnul on insuldijärgse taastusravi võtmesõnaks meeskonnatöö, kus ravimeeskonna liikmed - füsioterapeut, tegevusterapeut, logopeed ja psühholoog tegutsevad koordineeritult ühtse meeskonnana patsiendi tervenemise nimel. „Ükski spetsialist eraldi võetuna ei suuda pakkuda sama tulemusrikast ravi kui koos tegutsev ja hästikokku töötanud taastusravimeeskond, kes rakendab koordineeritult ja läbimõeldult erinevaid ravimeetodeid.“

Lisaks taastusravimeetoditele sisaldab raamat ülevaadet insuldipatsiendile vajalikest abivahenditest – söömiseks , käimiseks,hügieenitoimingiuteks -kõik selleks et patsient saaks igapäevase eluga paremini toime . Abivahendite osa on kirjutanud abivahendite spetsialist Margus Vasar. Samuti on raamatus üksikasjalik ülevaade õigusaktidest – toetuste ja puude taotlemise võimalustest, pikka aega töölt eemalolekut puudutavatest seadustest, määrustest Raamat on varustatud ohtrate selgitavate jooniste ja fotodega.

Doktor Maarika Nurm on neuroloog-taastusraviarst, kes on insuldijärgse taastusraviga tegelenud üle 23 aasta, ta on Põhja-Eesti Taastusravikeskuse asutaja .

Raamatu on kujundanud Tiina Viirelaid. „Insuldijärgne taastusravi“ jõuab kauplustesse järgmisel nädalal.

Äripäev
30. October 2017, 11:24

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi