Liigne kehakaal soodustab rinnavähki

Rinnavähi tekke riski on võimalik oluliselt vähendada, olles füüsiliselt aktiivne, säilitades normaalset kehakaalu ja toitudes tervislikult.

Rinnavähk on paljudes maailma maades kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. Seda ka Eestis. Eestis diagnoositakse aastas vähiregistri andmetel üle 728 uue rinnavähijuhu, viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes 10%. See tähendab, et 100 000 elaniku kohta avastatakse 104,02 juhtu, teatas vähiliit.


Regulaarne kontroll on oluline

Väga oluline on et naised hooliksid ka ise oma tervisest – külastaksid regulaarselt günekoloogi, perearsti ja kontrolliksid ise oma rindu st teostaks rindade enesevaatlust üks kord kuus.

Uuringud Euroopas näitavad, et 50-69-aastastel naistel, kes osalevad mammograafia sõeluuringutes, väheneb rinnavähki suremuse risk umbes 35%. EL-i 28-s liikmesriigis tekib rinnavähk ühel naisel 8-st enne 85-ndat eluaastat.

Eestis käivitus üleriigiline rinnavähi sõeluuringu projekt 2002. aastal. Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti. Uuringus osalemine annab võimaluse rinnavähk avastada juba varases staadiumis.

Oluline on, et ka ennast terveks pidavad naised uuringul käiksid, sest rinnavähk varajases staadiumis endast märku ei anna.

Rindade enesevaatluseks saab abivahendina salvestada iPhone ja Androidi nutitelefonidesse eestikeelse põhjalike juhenditega enesevaatluse tasuta rakenduse. Rakendus on leitav: kasvaja.net/Rinnavähk/

 

Äripäev
15. October 2017, 15:00

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi