Miks Eestis pole gripivastast riiklikku vaktsineerimist?

Eestis on kaalutud riskigrupi inimeste riigi-poolset vaktsineerimist gripi vastu, kuid otsust pole vastu võetud. Enamikus ELi riikides see aga toimub ja edukalt - vaktsineerimisega hõlmatuses on Eesti sabassörkija.

Põhjuseks on meie inimeste leigus ja huvipuudus selle vaktsiini vastu ja nii võib suur kogus ravimit jääda kasutamata. Kui aga tellida riigihankega vähem vaktsiini, siis võib tekkida vastupidine olukord: osad inimesed vaktsiini kätte ei saa ja juurde seda hooaja keskel enam tellida pole võimalik, kuna gripivaktsiin on ajaliselt lühikese aknaga ravim.

2009. aastal, kui Eestis levis seagripiepideemia, osteti riigi ladudesse suur kogus gripivaktsiini, mis aga jäi ka suuresti kasutamata, kuna inimesed ei soovinud vaatamata kõrgele haigestumise tasemele end ikkagi vaktsineerida.

Terviseameti gripispetsialist Olga Sadikova rääkis uue gripihooaja eel, et juba mõni aeg tagasi toimusid arutelud terviseameti, haigekassa ja muude ametite töötajate vahel, kuidas paremini kaitsta gripi vastu eakaid ja krooniliste haigustega inimesi. Selline vaktsineerimine on Eesti teadlaste poolt tehtud uuringute järgi ka nimetatud kulutõhusaks, kuna gripitüsistuste ravi haigla intensiivraviosakonnas maksab kümneid tuhandeid eurosid, kuid vaktsineerimine 10-15 eurot.

"Kahjuks ei ole meie inimeste huvi gripivaktsiini vastu piisavalt suur ja riigil võivad vaktsiinikogused kätte jääda, see aga pole kulutõhus," rääkis Sadikova. Oleks tema teha, siis prooviks ta vähemalt hooldekodud viia niikaugele, et sealsed kliendid gripi vastu vaktsineeritaks. "Kuu sellises asutuses maksab 700 eurot ja rohkemgi, ei ole raske lisada arvele euro ja inimesed vaktsineerida," ütles ta.

Just hooledekodudest sattus mullusel hooajal haiglasse palju patsiente ja oli ka väga palju surmajuhtumeid: sisuliselt pooled surmajuhtumid. Teadaolevalt keegi neist ei olnud vaktsineeritud. Vanemad inimesed teeb hapraks just rohkem kui üks või rohkem kroonilist kaasuvat haigust, selliste eakate immuunvastus hakkab tasapisi vähenema niikuinii.

Eesti kaugel maas
Ehkki gripisüsti tehakse aasta-aastalt rohkem on Eestis vaktsineerimisega hõlmatus on 2,7%, mis on kaugel maas muude riikide tasemest. ELi mediaan on 45%, vanemaealistele on soovitud isegi 75%line hõlmatus.
Eestis jõuavad Sadivova sõnul ka haigestunud liiga hilja haiglasse, kus neid päästa juba raske. "Oodatakse kodus, et ehk läheb paremaks, ei pöörduta ka perearsti juurde," märkis Sadikova.

Äripäev
11. October 2017, 14:13

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi