Verekeskus vajab 0 reesusnegatiivsete doonorite abi

Verd andma!
Verd andma!Foto: Raul Mee
Regionaalhaigla verekeskus vajab väga 0 reesusnegatiivsete doonorite abi, kuna hetkel on haiglaravil mitu raskes seisundis 0 reesusnegatiivse veregrupiga patsienti, kes vajavad erinevate verekomponentide ülekandeid.

Viimastel aegadel on oluliselt suurenenud haiglate nõudlus 0 reesusnegatiivsest verest valmistatud veretoodetele.

0 negatiivse veregrupi omanikke on vaid 4,3 % Eesti elanikkonnast, tegemist on universaalse veregrupi doonoriverega, mille punaliblesid võib üle kanda kõigi teiste veregruppidega inimestele ning olukorras, kus pole aega abisaaja veregruppi määrata.

„Seetõttu on 0 reesusnegatiivse veregrupiga doonoritele üleskutse vere loovutamiseks pidevalt aktiivne. Praegu on meil haiglates abivajajateks ka mitu 0 reesusnegatiivse veregrupiga patsienti, kellele sobivad ülekandeks ainult 0 reesusnegatiivse veregrupiga veretooted. Seetõttu vajame täiendavalt doonorite abi,“ selgitab verekeskuse tootmisjuht-ülemarst Erna Saarniit.

Doonorite verd kasutatakse rasketel operatsioonidel ja sünnitustel, patsientide raviks verejooksu, raske trauma, aneemia, leukeemia, vähi- ja maksahaiguste, põletuste ning paljude teiste haiguste puhul.

Doonorivere toel on võimalikud ka paljud plaanilised operatsioonid, mida muidu liiga suure verekaotuse kartuses ei saaks sooritada. Eesti haiglates tehakse vereülekanne ligi 18 000 patsiendile aastas.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”.

Doonoreid oodatakse:

• Verekeskus, Ädala tn 2
E, R kell 8-16, T-N kell 11-19

• DoonoriFoorum
Narva mnt 5, Foorumi keskuse 4. k
E-N kell 11-19, R kell 11-16

Täiendav info: doktor Erna Saarniit, tel 504 4562.

Äripäev
21. September 2017, 15:33

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi