Kõiki seeni ei tasu suhu ajada

Metsas on rohkem mürgiseid seeni kui vaid punane kärbseseen.
Metsas on rohkem mürgiseid seeni kui vaid punane kärbseseen.Foto: Wikimedia Commons
Kui kevadel oli ohuks piibelehe pesto, siis sügisel võib sousti sisse sattuda mürgiseid seeni, mis põhjustavad vaevusi kõhuvalust tõsise mürgistuseni.

Soe nädalavahetus meelitab mõtted seenelkäigu peale. Samas on Eesti metsades piisavalt kahtlasi seeni, mis võivad põhjustada suuremaid või väiksemaid tervisehädasid.

Eestis on kolme erineva mürgisusastmega seeni: surmavalt mürgised, närvimürke sisaldavad ja seedetrakti ärritavad seened.

Surmavalt mürgised seened. Sisaldavad rakumürke (välja arvatud tavavahelik), mis kahjustavad elusaid rakke ja põhjustavad suuri kahjustusi maksas ja neerudes. Seente söömine võib lõppeda surmaga.

Seenemürgistuse esimesed nähud võivad ilmneda alles 4-24 tunni möödudes.

Esimesteks mürgistuse nähtudeks on kõhuvalu, oksendamine ja kõhulahtisus. Vahepeal võib inimene tunda end juba paranenuna, kuid hiljem ilmnevad haigusnähud taas, kui kahjustunud maks ja neerud enam ei toimi.

Surmavalt mürgised seened Eestis on valge kärbseseen, roheline kärbseseen, kühmvöödik, tavavahelik, kevadkorgits ja jahutanuk.

Mürgised seened. Sisaldavad närvimürke, mis kahjustavad inimeste kesknärvisüsteemi. Ei ole surmavalt mürgised.

Nende seente mürgisuse mõju avaldub kiiresti, 20 minuti kuni 4 tunni jooksul

Mürgistuse nähtuteks on higistamine, suurenenud süljeeritus, segadusetunne, nägemishäired, madal vererõhk ja hallutsinatsioonid.

Erinevad seened kutsuvad esile erinevaid mürgistuse nähtusid ning seente mõju oleneb ka inimese füüsilisest ja psüühilisest seisundist.

Eestis levinumad närvimürke sisaldavad seened on panter-kärbseseen, punane kärbseseen, kuhik-narmasnutt, siid-narmasnutt, niitlehtrik ja terav paljak.

Seedetrakti ärritavad seened. Sisaldavad erinevaid toksiine, mis ärritavad seedetrakti.

Pärast seedetrakti ärritavate seente söömist tekivad sümptomid kiiremini, mis ka leevenevad kiiremini: kõhuvalu, puhitustunne, oksendamine, vesine kõhulahtisus.

Lisaks võivad teatud seened põhjustada mürgistust, kui neid tarvitada koos alkoholiga.

Mõned selle rühma seened on piisava kuumutamise järel söödavad ja ei põhjusta mürgistust.

Erinevate mittesöödavate seente mürgistusvariantidega saab tutvuda terviseameti mürgistusteabe lehel

Äripäev
20. September 2017, 14:53

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi