PERHi rinnakabinetti pääsevad kõik naised

Sõeluuringu sihtgruppi mitte kuuluvad naised saavad lasta rindu kontrollida Põhja-Eesti Regionaalhaigla rinnakabinetis.

Regionaalhaigla rinnakabinet tähistab septembris juba viiendat sünnipäeva. Rinnakabinet avati 18. septembril 2012 ja siia on oodatud naised kõikjalt Eestist, rinna-alaste probleemide, küsimuste või kaebustega, samuti ka mammoloogi ravi mittevajavad naised rindade regulaarseks kontrollimiseks.

Aastas avastatakse üksnes regionaalhaigla rinnakabinetis 80-100 esmast rinnavähi juhtu, s.o ca 15 % kõigist Eesti esmasjuhtudest. "Viie aastaga on regionaalhaigla rinnakabinetti külastanud rohkem kui 15 000 naist, neist 400 naisel on avastatud kontrolli tulemusena rinnavähk," sõnas radioloogiakeskuse juhataja radioloog Äli Roose

Kabinetti pöördumiseks on vajalik perearsti või mõne muu eriarsti saatekiri. Oodatud on nooremad rinnakaebustega naised, rinnavähi riskigruppi kuuluvad naised (perekonnas emal, õel või vanaemal on diagnoositud rinnavähk), Eesti sõeluuringu sihtgrupist vanuse tõttu välja jäänud eagrupi naised (risk haigestuda jääb kõrgeks ka vanemas eagrupis, keda skriiningule enam ei kutsuta), samuti kindlustuseta naised – nemad peavad küll oma uuringute eest vastavalt haigekassa hinnakirjale ise maksma.

Rinnakabinetti pöördujatele teostatakse õde-nõustaja või ämmaemanda poolt küsitlus ja läbivaatus, vajadusel määratakse koostöös arstiga radioloogilised uuringud ning haiguse kahtlusel võetakse ka koeproov haiguskoldest.

Lisaks lühikestele järjekordadele on rinnakabinetil veelgi eeliseid – kui radioloog kontrolli käigus rinnakasvaja avastab, suunatakse patsient kiiresti edasi mammoloogi vastuvõtule, mida tavasituatsioonis peaks patsient üsna pikalt ootama. Lisaks on patsiendil vastuvõtule tulles juba uuringud tehtud ja diagnoos teada ning ta saab kohe alustada vajaliku raviga. Rinnakabinet muudab ravile jõudmise  patsiendile kiireks ja mugavaks ning ravi saab varem alata. Mida varasemas staadiumis rinnavähk avastatakse, seda vähem ressurssinõudev ning patsiendile koormav on ravi ning seda paremad ravitulemused.  Varases staadiumis avastatud rinnavähist on suur tõenäosus täiesti terveneda.

Saab pöörduda ka saatekirjata

Lisaks radioloogiakeskusele töötab nüüd rinnanõustamise kabinet ka regionaalhaigla kirurgiakliinikus ja sinna võivad naised pöörduda ilma saatekirjata. Konsultatsiooni järgselt suunatakse patsiendid mammograafiale või ultraheliuuringule ning uuringute vastused konsulteerib radioloogile lisaks ka kogenud rinnakirurg. 

Äripäev
19. September 2017, 09:20

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi