Uuenenud nakkuskliinik saab jagu ka Ebolast

Kuigi Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliinik ei erine pealtnäha teistest haiglatest, saab sealses uues isolatsioonipalatis nüüd vajaduse korral ravida isegi Ebolasse haigestunud patsienti.

"Päris igal aastal väga ohtlike nakkustega haigeid meie juurde ei satu,» rääkis Lääne-Tallinna keskhaigla (LTKH) nakkushaiguste arst Nele Rasmann Postimehele. Ühtlasi meenutas ta üht värvikamat juhtumit, kui inimesel kahtlustati väidetavalt ümbriku teel saadetud Siberi katku.

Uus isolatsioonipalat erineb teistest nakkushaigla palatitest selle poolest, et seal on olemas eraldi must ja puhas lüüs ning autonoomne ventilatsioon. Sisenetakse puhta ja väljutakse musta lüüsi kaudu.

Isolatsioonipalatis on kõik vajaminev aparatuur olemas, välja ei viida ühtki aparaati, nagu seda varem tehti. Kui lüüse oli vaid üks, puhastas arst end palatisse sisenedes ja sealt väljudes ühes ja samas ruumis, kuid niiviisi püsis siiski saasteoht.

Tohter ei salga, et ootab juba uue palati kasutamist. "Valisin selle eriala ka sellepärast, et siin saab actionit ka natukene," lisas ta.

Näiteks oli hiljuti nakkushaiglas isolatsioonis ebolakahtlusega patsient, kellel viirust siiski ei olnud, nagu selgus. Tegemist oli meremehega, kes oli oma laevaga olnud sadamas sellises riigis, kus Ebola viirus levib, kuid oma jalga polnud mees maismaale tõstnud. Personal aga kohtles teda samasuguse ettevaatusega kui päriselt nakatunud haiget. "See on vajalik, sest kui tükk aega pole tõelist actionit olnud, siis ei tohi keegi hakata n-ö praaki tegema," lausus arst.

Tavaliselt saadetakse patsient nakkushaiglasse pealinna suurhaiglate erakorralise meditsiini osakondadest, sest LTKH nakkushaigla vastuvõtus uuringuid ei tehta. Kui inimene nakkushaiglasse jõuab, satub ta alustuseks vastuvõtutuppa, kus tehakse vajalikud toimingud ning seejärel saadetakse määratud palatisse.

"Vastuvõtuosakonnast läheb välja puhas ja ettevalmistatud inimene," rõhutas Rasmann. "Näiteks kui on tegemist asotsiaaliga, siis käib ta ka duši alt läbi ning vajadusel teeb läbi ka täi- ja sügelisetõrje."

Äripäev
15. September 2017, 17:03

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi