Proviisor: inimesed võtavad loomade ussirohtu

Igal aastal on esinenud juhtumeid, kus inimesed ostavad apteegi käsimüügist loomadele mõeldud ussirohtu, kuid kasutavad seda hoopis ise või annavad oma lapsele. See võib kaasa tuua aga ohtusid, räägib apteeker.

"Tuleb välja, et kui peres avastatakse inimestel ussid, siis on see nii piinlik probleem, mida ei julgeta isegi retseptiravimi saamiseks oma perearstile kurta. Lemmikloomadele mõeldud antiparasiitikum, mis on ette nähtud erinevate siseparasiitide, lai- ja ümarusside tõrjeks koertel ja kassidel, on aga kergemini kättesaadav käsimüügiravim,“ rääkis Apotheka proviisor Catri Valner.

Puudub võimalus kontrollida

„Loomulikult apteeker alati küsib inimeselt, kellele ja millise kaaluga loomale ravimit anda soovitakse ja kui selgub, et kodus looma polegi, pole ravimit väljastada võimalik. Anname inimesele soovituse perearstile pöördumiseks, kes määrab õige ravi. Aga lõpuni ei saa me kindlad olla, kas inimene pöördub teise apteeki või siiski arsti poole või kas ta võtab ravimit ise sisse või annab lemmikloomale,“ tõdes proviisor.

„Loomade ravimid on mõeldud kasutamiseks loomadel ja neid ei tohi mitte mingil tingimusel manustada inimene, sest pole teada, kuidas need inimesele mõjuvad. Selge on see, et inimeste ja loomade ravimitel on erinevad toimeained,“ rõhutas Valner.

Ta lisas, et kõik apteegis müügil olevad veterinaarravimid varustatud hoiatusega “Ainult veterinaarseks kasutamiseks”, seega ei tohiks tekkida olukorda, kus inimene kogemata loomadele mõeldud ravimit manustab.

Äripäev
13. September 2017, 19:15

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi