12 põhjust, miks silmalaud on paistes

Silmalau paistetus pole üksnes kosmeetiliselt häiriv. See võib tekitada ka hirmu, eriti juhul, kui paistetus on niivõrd tugev, et mõjutab inimese nägemisvõimet.

Enamasti on paistes silmalaugude põhjused ohutud, kuid mõned pealtnäha väikesed probleemid võivad osutuda üsna tõsiseks. Seetõttu tuleks silmalaugude paistetuse korral pidada nõu silmaarstiga.

Kui silmalaugude paistetust on esinenud ka varem, võib tõenäoliselt üritada seisundit ohutult kodus paar päeva ravida.
Kuid on ka olukordi, mille puhul tuleb kindlasti arsti poole pöörduda.

1. Odraiva

Odraiva on silmalau näärmepõletik. Kõige sagedamini nakatab odraiva ripsmejuurte juures asuvaid pisaranäärmeid.

Lisaks sellele esineb odraiva mõnikord silmalau sees rasunäärmete nakatumise tõttu.

Tavaliselt saab odraiva alguse punaka, sügeleva, valuliku ja paistes muhuna. Mõne tunni või päeva jooksul hakkavad need meenutama vistrikku. Mõnedel neist on valge pea.

Enamikul juhtudel on põletikuline ainult üks pisara- või rasunääre ning ravi pole vajalik. Valu aitab leevendada soe kompress.

Kuni odraiva kadumiseni tuleb hoiduda silmakosmeetika, sealhulgas jumestustoodete ja silmakreemide kasutamisest. Samuti ei tohi kunagi üritada odraiva katki pigistada, sest see võib põhjustada põletiku edasi levimist ja silmakahjustusi.

Antibiootikumidest võib abi olla järgmistes olukordades:
* mitme odraiva üheaegsel esinemisel;
* väga valuliku odraiva korral;
* sümptomite halvenemisel;
* palaviku tekkimisel;
* nägemise nõrgenemisel.

Kui odraivaga kaasneb mõni eespool nimetatud sümptom, tuleks pöörduda silmaarsti poole.

2. Rahetera

Rahetera sarnaneb odraivale, kuid sel juhul pole tegemist põletikuga. Rahetera põhjuseks on silmalaus asuva rasunäärme ummistus.
Inimestel, kellel on rahetera korra esinenud, kaldub see korduma, ning muhud võivad kasvada üsna suureks. Kuid rahetera on harva valus. Tavaliselt paranevad need ise mõne päeva jooksul, nagu vistrikud.
Soe kompress võib rahetera kadumist kiirendada.

Kui rahetera muutub väga suureks, võib see nägemist häirima hakata ja valulikuks muutuda. Lisaks sellele võib olla keeruline rahetera, odraiva või silmapõletiku vahel vahet teha.

Kui muhk mõne päeva jooksul ei kao või kui esineb teisi põletiku märke (näiteks palavik), tuleks pöörduda silmaarsti poole.

3. Allergiad

Kui silmalau paistetusega kaasneb silmade sügelus, punetus ja vedelikuvool, võib tegemist olla silmaallergiaga.

Tolm, õietolm ja muud levinud allergeenid võivad silma ärritada, põhjustades allergilise reaktsiooni.

Silmaallergiad pole tavaliselt ohtlikud, kuid need võivad olla üsna häirivad.
Parima tulemuse tagab teadaolevatest allergeenidest hoidumine, kuid mõnedel inimestel võivad allergiat leevendada ka antihistamiinid, nagu näiteks benadrüül.

Sügelust ja kuivust võivad aidata vähendada ka käsimüügiravimitena saadaval olevad silmatilgad, ent sümptomite püsimise korral tuleks pöörduda silmaarsti poole.
Arst võib välja kirjutada allergiatestid või retseptiravimid.

4. Väsimus

Silmalaud võivad olla pundunud ja paistes väsimuse või kurnatuse tõttu. Sageli võib silmalauge mõjutada ka neisse öösel kogunev vesi, eriti juhul, kui inimene korralikult ei maganud.

Sellises olukorras võib aidata külm kompress, mis asetatakse laugudele ajaks, kui pead padjal kõrgemal hoitakse. Samuti võib vedelikupeetust ja paistetust aidata vähendada klaasi vee joomine.

5. Nutmine

Nutmine võib kahjustada pisikesi veresooni silmades ja silmalaugudes, eriti juhul, kui see on äge või kestev.

Pärast nutmist tekkinud silmalaugude paistetus võib olla vedelikupeetuse tulemus, mille põhjustab suurenenud verevool silmade ümbrusse. Abi võib olla puhkamisest, jahedast kompressist, pea kõrgemale tõstmisest ning vee joomisest.

6. Jumestus- ja nahahooldustooted

Silma sattumisel võivad jumestus- ja nahahooldustooted ärritada silmi ja neid ümbritsevaid kudesid, põhjustades paistetust, punetust ja valu.
Silmalaugude paistetust võivad põhjustada ka allergilised reaktsioonid neile toodetele.

Silmade kipituse ja paistetuse korral tuleks ebamugavustunde leevendamiseks kasutada apteegis saadaval olevaid kunstpisaraid (silmatilku).

Kui kipitus jätkub või süveneb, tuleks pöörduda silmaarsti poole.
Ärge kasutage valu leevendamiseks silmade punetuse vastaseid tilku või teisi tooteid. Need võivad põhjustada jumestus- ja nahahooldustoodetega ettearvamatu keemilise reaktsiooni.

7. Orbitaalne tselluliit

Orbitaalne tselluliit on põletik sügaval silmalau koes. See võib kiiresti edasi levida ning on tihti äärmiselt valulik. Isegi tillukesest haavast võib sisse pääseda piisaval hulgal baktereid, et orbitaalset tselluliiti põhjustada.
Kui silmalaug on väga valus, punetav või paistes, tuleks pöörduda kiirabisse.

Tselluliit on tõsine põletik, mis vajab antibiootikumiravi. Sõltuvalt haiguse raskusastmest võib vajalikuks osutuda veenisiseste antibiootikumide manustamine.

8. Gravesi tõbi

Gravesi tõbi on endokriinhaigus, mis põhjustab kilpnäärme üliaktiivsust. Selle haiguse korral võib kilpnääre hakata ekslikult rakke tootma, et võidelda olematu silmapõletikuga. Toodetud antikehad võivad põhjustada silma paistetust ja põletikku. Gravesi tõve vastu on olemas mitmeid ravimeetodeid, sealhulgas kilpnäärmeoperatsioon ja erinevad ravimid.

9. Silmaherpes

Silmaherpes on silmade sees ja ümber esinev herpesinfektsioon. Kuigi silmaherpest võib esineda kõikidel inimestel, on see kõige sagedasem lastel. Silmaherpes võib meenutada konjunktiviiti, kuid sellega ei kaasne alati selgeid haavandeid.

Herpese diagnoosimiseks peab arst võtma silmast proovi viiruse olemasolu kontrollimiseks. Kuigi viirus jääb organismi püsima ja otsene ravi puudub, võivad viirusevastased ravimid sümptomeid leevendada.

10. Blefariit (lauserva põletik)

Silmade jumestusvahendite õige eemaldamine võib aidata vältida blefariiti ja teisi seisundeid, mis võivad põhjustada silmalaugude paistetust.
Mõnedel inimestel võib silmalaugude sees ja ümbruses olla rohkem baktereid kui teistel. Need bakterid võivad põhjustada lauserva põletikku ehk blefariiti.

Blefariidiga inimestel võivad esineda rasused silmalaud ning kõõma meenutavad helbed ripsmete ümber. Mõnedel blefariiti põdevatel inimestel muutuvad silmalaud valulikuks ja põletikuliseks.

Blefariit on krooniline haigus, mille vastu ravi puudub. Selle korral võivad sümptomid pidevalt paraneda ja seejärel uuesti halveneda.

Abi võib olla soojast kompressist, silmade jumestusvahendite hoolikast eemaldamisest ning laugude puhastamisest. Silmaarst võib välja kirjutada ka antibiootilise salvi.

Mõnikord võib blefariit põhjustada raskema põletiku. Kui blefariidipuhang on varasematest ägedam või valu on intensiivne, siis pöörduge silmaarsti poole.

11. Pisarakanali ummistus

Pisarakanali ummistuse korral ei saa silm pisaratest täielikult tühjeneda, see aga põhjustab silmalau valulikkust ja punetust. Lisaks sellele võib ummistuse korral tekkida koorik, mille tõttu inimesed ei saa ärgates silmi avada.

Eriti vastuvõtlikud on pisarakanalite ummistusele vastsündinud ja imikud. Sageli taanduvad sümptomid aga enne lapse üheaastaseks saamist.
Enamikul juhtudel on pisarakanali ummistus küll tülikas, ent mitte ohtlik. Soe kompress võib paistetust leevendada ning aidata pisarakanalil tühjeneda. Proovige piirkonda õrnalt masseerida, et pinget vähendada ja äravool vabastada.

Mõnikord võib pisarakanali ummistus areneda põletikuliseks. Kui silmalaug on väga valus või kui tekib palavik, tuleks kiiresti arsti poole pöörduda. Põletiku ravimiseks võib tarvis minna antibiootikume. Kui ummistunud pisarakanalid ise ei avane, võib arstil osutuda vajalikuks see meditsiinilise protseduuri abil avada.

 

Äripäev
08. September 2017, 13:58

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi