Tervishoiu oma Skype on stardivalmis

Tavalisele kraadiklaasile on tekkinud konkurent ja palavikku saab edaspidi moodsamalt mõõtma hakata.
Tavalisele kraadiklaasile on tekkinud konkurent ja palavikku saab edaspidi moodsamalt mõõtma hakata.Foto: Scanpix
Piisab, kui kasutada Eesti meeste leiutatud nutikleepsu nimega TempID, ning kehatemperatuur on kergesti fikseeritav 24 tundi ööpäevas.

OÜ TempID kaas­osanik ­Alvar Pällo ütleb Virumaa Teatajas, et kui kõik läheb nagu plaanitud, pole juba sel talvel põhjust palavikuga kraadiklaasi kaenla alla pista.

TempID on ühekordselt või korduvalt kasutatav nutikleeps, mis mõõdab ja salvestab kehatemperatuuri. Kas sisuliselt on tegemist kraadiklaasi asendustootega?

Võib küll nii öelda. Mõtte peale tuli TempID eestvedaja Rait Rand, kes nägi haiglas olles, et õed käivad palatist palatisse patsientide kehatemperatuuri mõõtmas. Nutikal inimesel oli aega mõtteid mõlgutada ja Rait tuli ideele töötada välja seade, mis mõõdab inimese kehatemperatuuri 24 tundi ning mis annab ühtlasi ka täpsema ülevaate – näiteks kas ja kui kaua ravimi mõju kestab. Loomulikult vähendab see ka õdede töökoormust.

Tegemist on silikoonist tehtud pehme, tabletikest meenutava seadmega, mis pidevalt inimese kehatemperatuuri logib. See tuleks paigaldada kaenlaaluse piirkonda, mis on kehatemperatuuri mõõtmiseks sobivaim koht.

Kuidas TempID töötab ja kui pikk on selle eluiga?

TempID-d saab nutitelefoni rakenduse kaudu sisse ja välja lülitada. Tööiga peaks arvutuste põhjal olema umbes pool aastat. Täpset kestvust on raske öelda, sest me pole jõudnud toodet nii kaua veel testida.

TempID tööpõhimõte on sama mis viipemaksel ehk põhineb NFC-tehnoloogial. Andmete kogumiseks tuleb nutitelefon lihtsalt TempID peale panna. Rakenduses saab märkida ravimi manustamise aja ja raportit on võimalik ka perearstile saata.

Kas TempID-l on olemas sertifikaadid ja load, et toodet saaks poes müüma hakata?

Need protsessid, kaasa arvatud kliinilised katsed, on praegu pooleli. Loodame, et oktoobris enne haiguste põhihooaja algust saab TempID-d juba apteegist osta.

Kui palju hakkab TempID maksma?

Konkreetset summat on praegu raske öelda, aga see jääb ilmselt vahemikku 10–50 eurot.

Apteekides on müügil mitmesuguseid kraadiklaase, kuid kas TempID-l on konkurente?

On olemas Bluetoothi baasil töötavaid seadmeid, mis on oluliselt suuremad ja mille tööiga on märkimisväärselt lühem.

TempID leiutamisele aitas kaasa soodne asjaolu: turule tuli vastava võimekusega protsessor, mis on lihtsasti programmeeritav. Siiani olid sarnased protsessorid hardcode’itud ehk nende funktsionaalsust ei saanud muuta. Saime jala ukse vahele siis, kui jagati tootenäidiseid. Antud protsessorit praegu veel turul pole.

Tartu ülikooli kliinikumi kirurgiakliiniku juhataja Urmas Lepner ütles ühes intervjuus, et suuremat edu saaksite nautida siis, kui kleeps mõõdaks vererõhku. On see teostatav?

See on omaette teadus. Kui selle ära teeksime, oleksime miljonärid. Tean idufirmasid, kes sellega tegelevad ja on selleks tarbeks kaasanud suures mahus investeeringuid. Meie hinnangul kuulub taoline vererõhku mõõtev nõelavaba seadeldis ulme valdkonda. See oleks liiga ebatäpne. Oluliselt lihtsam on panna TempID mõõtma pulssi ja aktiivsust.

Pikemalt Virumaa Teatajas.

Äripäev
06. September 2017, 14:40

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi