6 nõuannet külmetuse ennetamiseks

Parim ravi külmetuse vastu on puhkus.
Parim ravi külmetuse vastu on puhkus.Foto: Scanpix
Tunned, et heitlikud ilmad on hakanud tervisele ning haigus hiilib ligi? Kurgus kriibib ja nina on nohune? Apteeker annab nõu, kuidas haigust eemal hoida.

Esimeste külmetuse märkide ilmnemisel on kõige parem ravi puhkus. Kui tunnete viirushaiguse esimesi sümptomeid: pea- ja liigesevalu, vesine nina, kraapiv kurk ja/või väsimustunne, siis on põhiliseks nõuandeks puhata, mitte üle pingutada ning anda organismile taastumiseks aega, kirjutas Südameapteegi peaproviisor Triinu Entsik-Grünberg.

Tööle minek sellises olekus ei ole hea ei enda ega ka kaastöötajate suhtes. Püstijalu põdemine pikendab oluliselt haiguse kulgu.

Kui tunned, et hakkad haigeks jääma siis:

- Joo teed

Joo higistamist soodustavat ja haigust välja ajavat pärnaõie teed või ravimtaimede segu, mille koostises leidub angervaks, pune, naistepuna ning vaarika lehti. Lisa teele ingverit ja mett

Haiguse vastu on hea ka ingveri tee või siis ingveri lisamine ravimteele. Sooja tee sisse on soovitav lisada ka mett.

- Jälgi teevee temperatuuri

Teevesi ei tohiks olla kuumem kui 60 kraadi – muidu lähevad tee tervistavad omadused kaotsi. Ingveri ja mee teele vahelduseks joo teed ka Carmolise tilkadega

- Organismi turgutamisel on abiks ka Carmolise tilgad 

See on kümne ürdi eeterlikest õlidest (harilik aniis, hiina kaneel, harilik sidrunhein, harilik sidrunipuu, tähklavendel, lõhnav muskaadipuu, nelk, lavendlilehine salvei, laialehine lavendel ja tüümian) koosnev segu, mida on hea lisada kuumale teele turgutamaks organismi.

– Valmista soe tee ja tilguta teetassi 5-10 tilka Carmolise tilkasid. Ära teed sega.
– Aseta käed ümber tassi ääre ja hinga sisse teeaurusid. (aitab kriipiva kurgu ja kinnise nina puhul)
– Kui Carmolise lõhn hakkab vaikselt lahtuma, siis sega lusikaga teed ning joo teesegu soojana ära.

 - Jalavann

Kui tunned külmavärinaid ja nina on vesine, aga palavikku veel ei ole, siis tee sinepipulbriga jalavanni temperatuuril 37-39 kraadi kuni 15 minutit ja kõrvale joo mustsõstra- või vaarikateed. 

- Magamine

Peale jalavanni on soovitatav panna jalga soojad sokid ning minna magama. Üks väike uni ja puhkus on parimad abimehed haigeksjäämise korral.

- Nina loputamine

Algava nohu puhul on õigel kohal nina loputamine apteegis müüdavate loodusliku merevee lahustega, mille abil loputatakse ninast välja haigustekitajad ja ühtlasi niisutatakse ka nina limaskesta. Selleks pihusta merevee lahus ninna ja nuuska mõne hetke möödudes lahus ninast uuesti välja. Apteeker oskab Sulle nõu anda, mitu korda päevas nina loputama peaksid.

Mida teha, kui oled haigeks jäänud?

Kui olete juba haigeks jäänud, siis on oluline võimalikult palju juua, et väljutada organismist haigustekitajaid.

Külmetushaigustele otsest ravi ei leidu, saab vaid tegeleda sümptomite – peavalu, nohu, köha, kurguvalu- leevendamise ja läbi selle enesetunde parandamisega.

Iga külmetushaigus on tegelikult viirus. Viiruse kestus on reeglina vähemalt nädal aega. Põhiliseks nõuandeks on puhata ning anda endale haigusest taastumiseks aega.

Äripäev
03. September 2017, 22:44

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi