Hammaste liigset kulumist saab pidurdada

Hammaste liigse kulumise põhjus võib olla vale hambumus, mida saab korrigeerida.
Hammaste liigse kulumise põhjus võib olla vale hambumus, mida saab korrigeerida.Foto: Scanpix
Hammaste kulumise põhjus tuleb kõrvaldada, ütleb Unimed Ühendatud Kliinikute ortodont Dmitri Somov.

Kuigi me oleme nii ehitatud, et meie hambad peaksid vastu pidama terve elu, on normaalne, et vanema inimese hambad näivad kulunumad kui noorukil või lapsel.

Samas kohtavad hambaarstid tihti noori, vaid 30aastaseid patsiente, kellel on märkimisväärne osa hambakroonidest juba kulunud. Sellisel juhul tuleb kindlasti välja selgitada, mis põhjustab hammaste liiga kiiret kulumist, kõrvaldada see ning siis saab pihta hakata juba hammaste anatoomia taastamisega.

Tüüpilised kulunud hammastega patsiendid on aga vanuses 40+. Hammaste kiire kulumise probleemi lahendatakse sõltuvalt põhjustest, mis selle taga on. Näiteks kui kulumist põhjustab öine hammaste krigistamine, siis on abiks hammastele ööseks spetsiaalsete kapede peale panemine, mis takistavad nende omavahelist kokkupuudet.

Teine levinud kulumise põhjus võib olla vale hambumus, mille korrigeerimine tasuks kulumise riski vähendamiseks ette võtta. Omavahel õigesti paiknevad hambad funktsioneerivad paremini ja omavad n-ö looduslikku kaitset kulumise eest.

Kulunud hammaste taastamine on üldiselt keeruline ja aeganõudev protsess – sellepärast tuleks oma teadlike valikutega võimalikult palju kulumist ennetada.

Äripäev
17. August 2017, 10:08

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi