Toiduallergiat kontrollimisel polnud

Lapsed piima joomas.
Lapsed piima joomas.Foto: Scanpix/PantherMedia
Soomes kontrollisid arstid koolis eritoitu saavate õpilaste tervist ja selgus, et märgatavalt suur osa neist võivad rahulikult kõike süüa, kirjutab Soome arstide leht Mediuutiset.

Liedo koolilaste toitumispiirangud koolis osutusid suures osas mõttetuks, tehti teatavaks Helsingis toimunud EAACI-allergiakonverentsil juulis esitletud uuringus.

Liedo 2885 koolilapse seas oli 205 õpilast, kellele oli seatud koolitoidu piirang vastavalt arstitõendile. Aastatel 2013-14 tehtud uuringus helistati läbi kõigi nende laste perekonnad. 157 peret nõustus uuringus osalema. 

Esimesed kasutud välistusdieedid tulid välja juba nende telefonikõnede ajal. Neid oli 67, enamasti lapsed, kellel oli olnud väiksena piimaallergia. "Oli tüüpiline jutt, et küll ma kodus joon piima, aga koolis mulle seda ei anta," rääkis uuringut läbi viinud Tyksi kliinilise allergoloogia professor Johannes Savolainen.

Alles jäi 90 õpilast. Neid kutsuti täpsematele uuringutele, kellest nõustus sellega 83. Lõppetulemusena selgus, et 69 õpilast saab rahus loobuda toitumise piirangutest koolis ja süüa kõike pakutavat. 

Uuringus osalenutest vaid 12 lapsele jäi kehtima toidutalumatusest tulenev piirang. Üldse jäi 205 eritoidul õpilasest piirang kehtima 69-le, kuna 48 keeldusid uuringust ja 9 katkestasid selle.

Tulemust mõõdeti ka perede heaolutundes. Kui enne uuringut oli see peredel keskmiselt 3,74, siis uuringu järgselt oli see tõusnud 4,74 peale, skaala oli 0-5.

Õpilaste PedsQM-astmestiku abil mõõdetud elukvaliteedi määr tõusis aga 81,8 pealt 88,4 peale (skaala 0-100).

"Kõik olid rahulolevad," kinnitas Savolainen. 

Äripäev
16. August 2017, 13:22

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi