Vananeva naha ABC

Mida tähendab vananemisprotsess nahas ning kuidas saame omalt poolt aidata vananemisilminguid edasi lükata? 4 küsimust dermato-kosmetoloog doktor Ella Tuzile.

Kuidas erineb meeste ja naiste naha vananemisprotsess? 

Tänu testosteroonile algab meestel naha vananemisprotsess hiljem ja kulgeb aeglasemalt kui naistel. Nahk on kauem toonuses, kuid tekkinud kortsud on sügavamad ja palju märgatavamad. Kortse ja hüperpigmentatsiooni on meestel raskem korrigeerida ning see nõuab põhjalikumat lähenemist. Meeste nahk on suurema kalduvusega kuperoosile, kusjuures iseloomulik punakas-sinine nahavärv muutub eriti nähtavaks pärast 40. eluaastat. 50. eluaastaks testosterooni tootmine aeglustub, mistõttu langeb higi- ja rasunäärmete aktiivsus. Selle tagajärjel muutub nahk kuivaks ja õhukeseks.

Põskedele ja ninale tekib aina selgem kapillaaride võrk. Peale selle on erinevalt naistest meestel selgemalt väljendunud ealine silmalau allavaje. Neil muutub märgatavamalt näo ovaal, tekivad voldid ja põsed vajuvad rohkem alla. Menopausi tõttu langeb selles vanuses naistel drastiliselt östrogeeni tase, mille tagajärjel kaotab nende nahk elastsuse, selle tekstuur muutub, nahk kaotab terve jume ja on vastuvõtlikum keskkonna negatiivsele mõjule. Pealegi kaotavad naised kollageeni kiiremini kui mehed, mis põhjustab kortse ja muude involutsiooniliste muutuste algust näo struktuuris.

Millal saab vananemine alguse? Mida see tähendab rakutasandil meie organismi jaoks? 

Esimesed vananemise tunnused tekivad eelkõige nahal, isegi kui organism on heas füüsilises vormis. 
Nahk on kogu organismi kaitsebarjäär ja võtab esimesena vastu keskkonna agressiivset mõju. Selles võitluses kaotab nahk niiskuse, muutub õhemaks, väheneb regenereerimisvõime. Derma rakud ehk fibroblastid lõpetavad ajapikku kollageeni tootmise, mis vähendab kudede elastsust. Nahk reageerib organismi isegi kõige väiksemale hormoonsignaalile. Hormonaalfooni ealised kõikumised põhjustavad vahetusprotsesside muutusi nahaaluses rasvkoes, lihastoonuse langust.

Intensiivne päikesekiirgus põhjustab naha fotovananemise. Pikapeale nahk vananeb, selle pinnale tekivad Maa külgetõmbejõul kortsud: staatilised, mis on tingitud lihastoonuse langusest, ja miimilised, mis tekivad siis, kui inimene on harjunud aktiivselt väljendama oma emotsioone.

Kas ja kuidas saaksime omalt poolt vananemisilminguid edasi lükata (elustiil, toitumine, tervise eest hoolitsemine jne)? 

Loomulike füsioloogiliste protsesside käigus toimuvat vananemist nimetatakse kronoloogiliseks vananemiseks. Naha enneaegset vananemist kutsutakse hormonaalseks e fotovananemiseks. Bioloogiline vanus ja vananemisprotsesside kiirus on määratud geenidega, olles programmeeritud rakutasandil. Loomulik vananemine on vältimatu ja pöördumatu protsess, mille seaduspärast arengut ei saa peatada. 

Millal hakkavad esmased vananemisilmingud märgatavaks muutuma? 

Varajased kortsud võivad tekkida juba 18–20aastaselt. Seda inimestel, kes väljendavad aktiivselt oma emotsioone, kellel kõik tunded on näkku kirjutatud: kortsus kulm, kirtsus nina, kissis silmad. Tõmbudes kokku, korjavad miimilised kortsud naha teatud kohtades väikesteks kortsudeks. Pikapeale väsivad miimilised kortsud ära ja enam ei saa täielikult lõdvestuda, aga nahk kaotab elastsuse ja välimuse. Tekivad enneaegsed kortsud – väikesed nahavoldid fikseeritakse sügavateks püsivateks kortsudeks.

Äripäev
21. July 2017, 12:22

Terviseuudised.ee toetajad:

Vaata EST või RUS arhiivi